Pazar , 31 Mayıs 2015
Anasayfa » Yazarlar » Duman altı
Duman altı

Duman altı

 

 

Bu ülkede gençlerin işi de çok zor.

Zaten özgürlük damacanasından hak ettiklerini damlalıkla alıyorlar, sosyal ortamları gasp edilip yetiştiriliyorlar, bir de bunlar yetmezmiş gibi hayatta kendi başlarına ilgilendikleri bir şey varsa da bunun üstüne oynuyorlar.

Ay ne güldüm, Duman konseri diye kandırılıp AKP mitingine götürülen lise öğrencilerine. Yani böylesine bir hinlik yapabilmek kimin aklına geldi acaba? Üstelik bu zor sınavda da matematik soruları da biraz kazık yerden gelmiş. Duman gibi Türkiye’nin en büyük rock grubu konserine gideceğiz diye kandırıyorsun, götürdüğün miting büyük İstanbul Mitingi bile değil, AKP Gençlik Kolları’nın düzenlediği ve Yalçın Akdoğan’ın konuştuğu bir etkinlik. Tabii o miting dolmaz. Burada denklik nerede? Duman’la Yalçın Akdoğan bir mi? Yalçın Akdoğan’ın konuştuğu herhangi bir etkinlik nasıl dolsun? Bu arada ben aralarında en çok Yalçın Akdoğan’dan ürküyorum. Çok acayip biri, bir suratta olması gereken burun, göz, kaş gibi her şey yüzünün üçte birlik kısmının tam ortasında toplanmış, geri kalan alanlar TOKİ’ye bağışlanacak devlet arazisi kadar boş. Türkiye’de planlanan tüm havaalanı projeleri Yalçın Akdoğan emsal alınarak yapılıyor herhâlde.

Bu olay Türk eğitim sisteminin nasıl çapul bir hâlde olduğunu da gösteriyor. Evladım, hiç mi düşünmediniz güzide Mehmet Akif Lise’niz size bu zamana kadar ne verdi de sizi durup dururken rock konserine götürsün. Onlar sizi götürse götürse Uğur Işılak konserine ya da Sordum Sarı Çiçeğe cover by Niran Ünsal konserine götürür. Adı bile Duman olan bir grubun konserine gidebileceğinize nasıl kandınız? Sizin hiç mi kafanız çalışmıyor? Nerede hani analitik düşünen eğitim sistemi, ezber hâlâ devam ediyor.

Kendimizi bir an bu liseli saftirik kardeşlerimizin yerine koyalım. Eğer edinebildiyseniz bir sevgiliyle mesut dakikalar geçirmek için, yüzünüzde akşamdan kalan sıkılmış sivilce izlerinizle Duman konserine gidiyorsunuz; saçları artık hafif dökülmüş olsa da rock star havasından hâlâ geçememiş Kaan yerine, saçları döküleli epey zaman geçmiş ve hiç de rock star olmayan Yalçın Akdoğan çıkıyor. Batuhan yerine Bülent Arınç, Ari yerine de etnik kimliğinden dolayı Markar Esayan çıkarsaydı bari. (Bu arada ‘Dal sarkar Markar kalkar, Markar kalkar dal sarkar’ adlı tekerlemeyi hiç duraksamadan tekrarlayabilen okurlarımı ben de bir başka Duman konserine götüreceğim.)

Konsere giden gençler kandırıldıklarını anladıktan sonra salondan çıkmak isteyince de güvenlik görevlileri izin vermemiş. Olabilecek en kötü şey olmuş Duman yerine Yalçın Akdoğan’ı baştan sonra içleri bayılarak izlemek zorunda kalmışlar. Yazıktır. Zulümdür bu. Istıraptır.

Sorarım size, sizin bu gençlerin hayalleriyle, kısıtlı eğlence olanaklarıyla oynamaya ne hakkınız var. İş buraya kadar lise öğrencilerini kandırmaya kadar düştü mü yani? Bir sonraki adım ne olacak? Mitingler yine dolmayınca anaokulu öğrencilerini şekerle kandırıp ‘Gel adda’ya gidiyoruz’ diye mi o salonlara sokacaksınız? Ya da mitingler dolmayıp, bir de beklenen kaderin acımasızlığıyla karşılaştığınızda hepimizi ‘bişi konuşacağız’ diye çağırıp toplama kamplarına mı götüreceksiniz?

Bu çabaları artık, yalanı geçtim absürdün dibine vuran telaşları çok heyecanlı. Hepsi dört bir koldan sarılıyor. Reis bile artık Boşnak Lokantası açılışında meydana çıkacak duruma geldi. Ama dolmuyor mitingler, kimse izlemek istemiyor.

Korkmayın. Tıpkı bir Duman konserindeymiş gibi kafa sallayın. Yalanlarınız arttıkça TÜRGEV’e bağışlanan araziler kadar büyük yüzsüzlüğünüz daha çok ortaya çıkacak.

Yolu bir rock konserinde kendinden geçmek olan tüm liselilerle de bir gün bir köprü altına uzanıp, mehtaba karşı uyanmak dileğiyle…

Muhtaç olduğunuz kudret duvarlarınızda hayranı olduğunuz şarkıcıların posterlerinde gizlidir.

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Etiketler:

Hakkında Yiğit Karaahmet

Yiğit Karaahmet