Perşembe , 28 Mayıs 2015
Anasayfa » Yazarlar » Enflasyonu indiremeyen Merkez Bankası, Hayvancılık Müsteşarı’na bağlandı
Enflasyonu indiremeyen Merkez Bankası, Hayvancılık Müsteşarı’na bağlandı

Enflasyonu indiremeyen Merkez Bankası, Hayvancılık Müsteşarı’na bağlandı

 

Merkez Bankası hafta başında Bakanlar Kurulu’na ekonomi sunumu yaptı. Buna göre düşük uzun vadeli faiz oranları ve düşük emtia fiyatları avantaj, zayıf dış talep ve euro/dolar paritesindeki oynaklık bu dönemin zorlukları olarak karşımıza çıkıyor. Tabii bu arada Merkez bağımsızlığına yapılan müdahaleleri zorluk olarak göstermemiş. Anlayacağınız azarlanan Merkez hâlinden memnun.

Peki, Merkez neden memnun değil?

Hemen belirtelim, Bakanlar Kurulu’na yaptığı sunumda Merkez küresel para politikasının belirsiz olmasından memnun değil. Çünkü kur istikrarını küresel para politikasının belirsizliğinin bozduğunu söylüyor. Oysa Türk Lirası’nın aşırı oynaklığı ve hızla değer kaybetmesinin nedeni dış değişkenlerden ziyade iç değişkenlere bağlı. Çünkü dışarıdan gelen parite etkisi olsa yarım euro ve yarım dolardan oluşan sepet kur çoğalmaz. Yine dünyada son dönemde en çok değer kaybeden para birimi Türk Lirası oldu. Hattâ 20 günde yüzde 8 oranında değer kaybetti. İşte bu nedenle Merkez’in tespiti doğru değil.

 

MERKEZ’E GÖRE GIDA, FİYAT İSTİKRARINI BOZUYOR

Gelelim Merkez’in memnun olmadığı diğer konuya…

Merkez, bakanlara sunumunda bir de gıda fiyatlarından şikâyetçi oldu. Gıda fiyatlarının hızla artarak fiyat istikrarını bozduğunu söyledi. Ve bu sorunu çözmek için 9 Aralık 2014’te Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi kurulduğunu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı’nın Komite’ye başkanlık edeceğini Merkez Bankası Başkanı’nın Komite’ye üye olduğunu belirtti. Böylece gıda fiyatlarının Komite’nin fiyat kontrol kararlarıyla aşağı doğru ineceğini düşünüyor Merkez.

Kısaca, hızla artan gıda fiyatları komisyona havale edildi. Bildiğiniz gibi Türkiye’de iş komisyona havale edilince önemsizleşir ve çözümü mümkün olmaz. İşte görevi fiyat istikrarını sağlamak olan Merkez Bankası şimdi bu gıda fiyatlarını kontrol edecek komisyondan medet umuyor.

Anlayacağınız enflasyonla baş edemeyen Merkez Bankası sonunda gıda komitesine bağlandı dersek herhalde hatalı olmaz.

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Etiketler:

Hakkında Süleyman Yaşar

Süleyman Yaşar
Süleyman Yaşar, Türk yazar, öğretim üyesi, eski bürokrat ve gazeteci. Eski Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili olarak bulunmuştur. İstanbul Üniversitesi öğretim görevlisidir.