Perşembe , 21 Mayıs 2015
Anasayfa » Yazarlar » Euro/ dolar paritesi ne olacak
Euro/ dolar paritesi ne olacak

Euro/ dolar paritesi ne olacak

Bildiğiniz gibi euro/ dolar paritesi yıla 1.21 düzeyinde başladı. Ve Amerikan ekonomisinden gelen olumlu haberlerle parite hızla 1.0513 düzeyine geriledi. Yani Amerikan Doları güçlendi.

Peki, bundan sonra euro/ dolar paritesi nasıl gelişecek?

Hemen cevaplayalım. Mevcut gelişme devam ederse euro/ dolar paritesinin 1.0500 düzeyine gerilemesi bekleniyor. Çünkü Amerikan ekonomisinde işsizliğin yüzde 5,5 düzeyine gelmesiyle, faiz artırımının haziran öncesine alınıp daha erken yapılacağı beklentisi oluştu. Bir de Avrupa Merkez Bankası’nın her ay 60 milyar euro tutarında ülke kâğıtlarını önceki gün almaya başlaması doların değerlenmesini hızlandırdı. Ve dolara olan talep arttı. Tabii bu arada hemen belirtelim doların hızla değerlenmesi Amerikan şirketlerini zorluyor. Çünkü dolar değerlendikçe Amerikan şirketleri rekabet gücünü kaybediyorlar. Mallarını satamıyorlar. Tabii rekabet gücünün kaybolması ve mallarının satılamaması Amerikan şirketlerinin kârlarını azalttığı için firma değerleri düşüyor. Bu defa Avrupalı şirketler daha cazip hâle geliyor. Şimdi pek çok yatırımcı Avrupalı şirketlerin hisse senetlerini alıyor. İşte bu yeni durum Amerikan Merkez Bankası’na yeni bir yol haritası çizdirebilir.

 

EURO/ DOLAR PARİTESİ 0.90 OLABİLİR

Gelelim bundan sonra sonra euro/ dolar paritesinin nereye gideceğine…

Goldman Sachs yatırım bankası 2016 sonunda euro/ dolar paritesinin 0.90 olacağını ileri sürüyor. Ama son günlerde yaşanan hızlı gelişmeleri dikkate alırsak euro/ dolar paritesinin, Goldman Sachs’ın tahmin ettiği bu seviyeye daha erken ulaşacağını bize gösteriyor. O hâlde koşullar değişmediği takdirde kısa bir süre sonra euro/ dolar paritesinin eşitlendiğini görebiliriz. Tabii ardından Goldman Sachs’ın düşündüğü gibi dolar değerlenmeye devam ettiği takdirde euro/ dolar paritesi 0.90 düzeyine gerileyebilir. Bu arada hemen hatırlatalım euro/ dolar paritesinin 0.90 düzeyi euronun fiziki olarak tedavüle girdiği 2 Ocak 2002’deki parite düzeyi oluyor. Anlayacağınız euro, dolar karşısında tam 14 yıl sonra eski değerine dönebilir.

Peki, euro/ dolar paritesi 0.90 olursa Türk lirasının dolar karşısındaki değeri ne olur?

Koşullar değişmediği takdirde dolar Türk Lirası karşısında 3 liranın üzerine çıkabilir. Tabii bu bir tahmin, Merkez hızla faizleri yükseltirse beklendiği gibi euro/ dolar paritesi 0.90 olduğunda dolar 3 liranın altında kalabilir. Kısaca çok sayıda alternatif döviz fiyatının oluşması mümkün görünüyor.

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Etiketler:

Hakkında Süleyman Yaşar

Süleyman Yaşar
Süleyman Yaşar, Türk yazar, öğretim üyesi, eski bürokrat ve gazeteci. Eski Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili olarak bulunmuştur. İstanbul Üniversitesi öğretim görevlisidir.