Cuma , 22 Mayıs 2015
Anasayfa » Yazarlar » Euro/dolar paritesi 1 olursa doların fiyatı kaç lira olur
Euro/dolar paritesi 1 olursa doların fiyatı kaç lira olur

Euro/dolar paritesi 1 olursa doların fiyatı kaç lira olur

Yeni yıla euro/dolar paritesi 1.19 düzeyinden başladı. Ve son 12 ayda euro, dolar karşısında yüzde 12,5 oranında değer kaybetti. Bu arada dün euro/dolar paritesinin 1.18 düzeyinden işlem gördüğünü belirtelim.

Daha önce Goldman Sachs yatırım bankasının tahminine göre; bu yıl sonunda euro/dolar paritesinin 1.15, 2016’da 1.05, 2017’de 1 olacağını belirtmiştik.

Fakat Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin deflasyon yani fiyatlardaki gerileme nedeniyle bu yıl yoğun parasal genişleme yapacağını açıklaması euro’nun düşüşünü hızlandırdı. Bu arada Yunanistan’ın Euro para biriminden çıkma ihtimali euro için kafalarda soru işaretlerine neden oldu. Hatta Der Spiegel dergisi, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ne olursa olsun Yunanistan’ı Euro Bölgesi’nde koruma kararından artık vazgeçtiğini bildirdi.

Merkel’in bu karar değiştirmesinde, Yunanistan’ın IMF’nin önerdiği tedbirleri uygulamadığı ve bitmek bilmeyen isteklerinin önemli rol oynadığı belirtiliyor. Tabii bu düşünce değişikliğinin ekonomik sonuçları ağır olabilir. Çünkü Yunanistan’ın Euro’yu terk etmesi piyasalara yeni bir Lehman Brothers olayı yaşatabilir. Bu arada Yunanistan’ın ödenemeyecek borçları Avrupa bono ve tahvil piyasasını çökertebilir.

Yine Yunanistan’ın IMF ve AB’den 240 milyar euro tutarındaki kurtarma paketine ilave para istemesi bardağı taşırabilir. Tabii bu arada Yunanistan’ın ödeyemeyeceği borçlar nedeniyle pek çok banka ve alacaklı kurum zora düşebilir. İşte euro’nun hızlı değer kaybetmesinde bu beklentiler önemli rol oynuyor.

 

TÜRK PARASI DOLAR KARŞISINDA YÜZDE 22,9 ORANINDA DEĞERLİ

Şimdi gelelim euro’nun hızlı değer kaybetmesinin dolar ve Türk parasına etkisinin ne olacağına…

Euro/dolar paritesi yakın dönemde 1’e eşit olduğu takdirde doların fiyatı mevcut koşullar veri alındığında Türk parası cinsinden 2 lira 54 kuruş olabilir. Tabii bir de reel kur açısından ele alırsak, önceki gün açıklanan Merkez Bankası tüfe bazlı reel kur endeksi gelişmiş ülke para birimlerine göre 122.9 endeks düzeyinde bulunuyor. Dolayısıyla Türk parası dolar karşısında yüzde 22,9 oranında değerli oluyor. Durum böyle olunca euro/dolar paritesi 1 olduğunda reel dolar kuru 3 lira 12 kuruşa kadar yükselebilir.

Peki, euro’nun sağlığına kavuşması için ne yapmak gerekiyor?

Hemen cevaplayalım euro’nun sağlığına kavuşması için Avrupa ekonomisinin canlanması gerekiyor. İşte bu canlanmayı sağlayacak enerji ABD- Avrupa Birliği (AB) Ticaret Anlaşması olarak öngörülüyor. Yani hemen kötümser olmaya gerek yok. Transatlantik Anlaşması yürürlüğe girdiği takdirde Avrupa ekonomisi hızla canlanabilir. O hâlde Türkiye AB’den uzaklaşmamalı. Her ne kadar Türkiye kendi hatasıyla AB’nin ikili ticaret anlaşmalarını onaya bağladıysa da bu duruma çözüm bulunabilir.

Anlayacağınız ABD ve AB’nin Transatlantik Ticaret ve Yatırım Anlaşması içerisinde yer almak için Türkiye kesinlikle direnmeli. Dolayısıyla Türk siyasetçi ve bürokratlarının geçmişteki hataları tekrarlanmamalı.

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Etiketler:

Hakkında Süleyman Yaşar

Süleyman Yaşar
Süleyman Yaşar, Türk yazar, öğretim üyesi, eski bürokrat ve gazeteci. Eski Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili olarak bulunmuştur. İstanbul Üniversitesi öğretim görevlisidir.