Pazar , 31 Mayıs 2015
Anasayfa » Yazarlar » Faik Işık ne yapmaya çalışıyor?
Faik Işık ne yapmaya çalışıyor?

Faik Işık ne yapmaya çalışıyor?

Geçen pazar günü AK Parti İstanbul 1. Bölge milletvekili adayı Faik Işık, seçim çalışmaları münasebetiyle Tuzla civarında bulunduğu esnada bazı Trabzonsporlular kendisine Trabzonspor’un kupasını sorunca o da elindeki kahve kupasını göstererek espri yapmış, bunu da sosyal medyada paylaşmış. Trabzonsporluların konu hakkındaki hassasiyetleri malûm tabii, kıyamet koptu.

 

Faik Işık bilindiği gibi şike davasında Aziz Yıldırım’ın avukatlığını yapan isim ve oradaki atmosferde bu gerçekten bir espri yerine geçmiş olabilir ve bu da anlaşılabilir. Ancak Faik Işık twitter üzerinden gelen tepkilere karşı aynı tavrını devam ettirdi ve geri adım atmadı.

 

Milletvekili adayının bu tavrı, AK Parti’ye oy veren Trabzonsporluları bile ciddi biçimde rahatsız etti ve sert tepkiler vermelerine sebep oldu. AK Parti’den nefret eden kesimler “Ey o bölgede oy kullanacak olan Trabzonsporlular, bu partiye oy verirseniz şöylesiniz, böylesiniz” diye ağızlarına geleni söylerken, onlar da milletvekili adayının derhal özür dilemesi gerektiğini açıkladılar.

 

AK Parti 2011 milletvekili seçimlerinde İstanbul 1. Bölge’den 16 milletvekili çıkarmıştı ama pazartesi akşamı takip ettiğim bir etkinlikte partinin önemli bir siyasetçisi salondakilere seslenirken oy kullanma konusunda hassas davranmalarını istedi ve “2011’de 16. milletvekilini 300-400 oyla kazandık. Her oy çok önemli” dedi. Son günlerde fazla telaffuz edilmese de Cumhurbaşkanı’nın 400 milletvekili talebi biliniyor.

 

Peki, bu ahval ve şeraitte 16. sıra adayı olan bir kişi nasıl bu kadar pervasız davranabiliyor? Bulunduğu sıranın ne kadar kritik olduğundan bihaber midir? Değilse acaba “Trabzonsporluların oyları önemli değil. Kupa törenimi (!) gören Fenerbahçeliler içinde AK Parti’ye oy verme konusunda tereddüdü olanlar mutlaka vardır, onların takdiri ve teveccühü beni rahatlıkla kazandırır” diye mi düşünmüştür?

 

  1. sıranın kritik olduğundan bihaberse bu ne lakaytlıktır? Bir siyasetçi “16’yı 300-400 oyla kazandık, her oy çok önemli” diyor, diğerinin umurunda değil.

 

Eğer Fenerbahçe oylarına güveniyorsa boşuna güveniyor. Üzerine bir araştırma yapıldı mı bilmiyorum ama Fenerbahçeliler şike sürecinde gerçekleşen hiçbir seçimde şike hassasiyetleriyle oy vermediler benim kanaatime göre. İşte Kadıköy’ün siyasi tercihleri ortada. “Trabzon’un siyasi tercihleri de ortada” diyebilirsiniz. Fakat Faik Işık Trabzon’dan aday gösterilmiyor, gurbette yaşayan Trabzonlular ve Trabzon’daki ahaliden farklı motivasyonlarla hareket ediyor. 1. Bölge’de yaşayan Trabzonlular topluca AK Parti’yi boykot etmezler, ancak bir oyun bile çok önem arz ettiği bir seçimde belki birkaç Trabzonlunun canına tak etmesi pahalıya patlayacaktır.

 

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Etiketler:

Hakkında Bülent Şirin

Bülent Şirin