Pazar , 25 Ocak 2015
Anasayfa » Yazarlar » Futbol gelişiminde temel bazı gerçekler
Futbol gelişiminde temel bazı gerçekler

Futbol gelişiminde temel bazı gerçekler

Birkaç gün önce uzun süredir görüşemediğim eski dostum Kenan Öner ile sohbet ettik.

Kenan Öner eski bir hentbolcu, hentbol ulusal takım antrenörü. Öner, son yıllarda futbol altyapı projelerinde ve organizasyonlarında aktif olarak görev alan birikimli ve yetkin bir spor eğitimcisi.

İki spor adamı biraraya gelince hâl hatır sormadan sonra konu hemen spor oldu. Bugün bu sohbette futbolun gelişimine ilişkin karşılıklı olarak paylaştığımız konulardan bazılarını yazmak istedim.

Bu konular, futbolumuza kurtuluş reçetesi olarak öncelikle sınırsız yabancı oyuncu sayısı serbestîsini getiren ekip tarafından da iyi biliniyor ancak Süper Lig kulüplerinin talepleri öncelikli olduğu için sürekli pas geçiliyor.

2014 Dünya Kupası şampiyonu Almanya’nın son yıllarda uyguladığı altyapı ve eğitim projesinde ülkedeki tüm amatör ve profesyonel kulüplere U13 yaş gurubunda takım kurma zorunluluğu getirdiğini konuştuk.

Bu yaş gurubunda yapılan yerel, bölgesel ve ülkesel müsabakalar, şampiyonluk yerine fairplay ve centilmenlik öncelikli gelişim düzeyinde tutuluyor. Bu yaşlardaki çocukların ve ailelerinin şampiyonluk baskısı ve stresine sokulmamasına özen gösteriliyor.

Sporda ileri gitmiş ülkelerde 15 yaş ve altı çocukların müsabakalarında şampiyonluk, kazanma, ezme, yenme, imha etme vs. gibi psikolojik baskı ortamı yok.

Ülkemizde 4500 futbol kulübü var. Bunların 140’ı profesyonel. U13 kategorisinde amatör ve profesyonel takım sayısı 1700. Bu kategoride takımlardaki çocuk sayısı 34.000.

Ülkemizde 12-13 yaş gurubundaki nüfus 1,3 milyon. Bu yaş gurubunun yüzde 2,6’sı futbol oynuyor.

Bu gerçek karşısında ihtiyaç duyulan proje ve programlar geliştirilmeden yabancı oyuncu sayısında sınırsız serbestî devrimini (!) futbolumuzun kurtuluş reçetesi olarak sunmak spor kamuoyuyla dalga geçmek anlamına gelir.

TFF Futbol Geliştirme Direktörlüğü’nce son birkaç yıldır Akademi Ligi adı altında elit genç futbolcu gelişimi için müsabakalar yapılmakta. Bu liglere her kulübün katılma zorunluluğu olmadığını belirtelim.

Şimdi soralım öncelikle Süper Lig kulüpleri Akademi Lig takımlarına denetim standartları uygulandı mı? Denetim kriterlerine uymayan kulüplere yaptırım getirildi mi?

Sohbetimiz esnasında FIFA elit genç futbolcu antrenörü P. Hamberg’in önemli bir tespitini de paylaştık. Hamberg sokak futbolunun önemini vurgulayarak şunları söylemiş, “Genç futbolcuların iki düşmanı var, aileleri ve kalifiye antrenörler. Deneyimli koçlar yalnızca taktik ve kazanmaktan bahsediyorlar. Belki de 6-12 yaş gurubunda kalifiye antrenörden daha fazla ihtiyaç duyulan şey, çocuklardan ve çocuk pedagojisinden anlayan kişilerin olmasıdır. Sokak futbolunda çocuklar her istediklerini yapabilirken antrenörler sahada pek çok şeyi yasaklıyorlar ve bu durum çocukların yaratıcılıklarını engelleyip endişe ve kaygıyı getiriyor. Genç futbolcu gelişim programlarında görev yapacak antrenörler her şeyden önce oyuncuya ilham kaynağı olmalı cesaret vermelidir.

İnşaat ve beton cenneti ülkemizde araç park kaosu, trafik dehşeti ve anarşisi yaşanan sokaklarda bırakın futbol oynamayı yürümek bile gün geçtikçe zorlaşıyor. Yerleşim yerlerinde boş alan hemen hemen hiç kalmadı.

Bizim genç oyuncu gelişim antrenörlerimiz ve yöneticilerimiz zaten çok yetersiz olan altyapı çalışmalarında bu tür absürd (!) görüşlere bu nedenlerle itibar etmiyorlar galiba.

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Hakkında Haluk Çetin

Haluk Çetin