Pazartesi , 6 Nisan 2015
Anasayfa » Yazarlar » Futbolda devrim(!)
Futbolda devrim(!)

Futbolda devrim(!)

Atanmış –pardon, seçtirilmiş– Federasyon Başkanı nihayet futbolumuzun kurtuluş reçetesini şanlı son dönem tarihimizin yine çok çok şanlı bir günü olan 5 Ocak günü kamuoyuna açıkladı.

Öncelikle Federasyon Başkanı’nın babasının gazetesi başta olmak üzere malum yazılı ve görsel medya bu sihirli kurtuluş reçetesini “Futbolumuzda devrim” manşetleriyle verdi.

Devrim dedikleri de futbolumuzda başta büyük kulüpler olmak üzere tüm Süper Lig kulüplerine sınırsız yabancı futbolcu transfer etme serbestîsinin getirilmesi.

Devrim dedikleri bu karar için, yılda 25 milyon euro ödeyerek beş yıllık sözleşme yaptıkları hocalarının ekibiyle birlikte üzerinde bir yıldır derin analiz ve çalışmalar yaptığını açıkladılar.

Bu devrim kararını önce Federasyon Başkanı açıklayarak, kararın tamamen hocaları tarafından alındığını kendisinin de bu kararı kamuoyuna açıklamak mutluluğunu paylaştığını söyledi.

Bu tarihî basın toplantısının hemen ardından devrim kararlarının mimarı hoca, beş saat süren bir basın toplantısıyla futbolumuzun perişan hâllerini örneklerle açıklayıp şikâyet ederek, kendisinin bu yapı içerisinde nasıl tek istisna süper bir futbol adamı olduğunu beyan etti.

Bu esnada futbolun fiilî ve gölge patronu konumundaki kişi de bu karar için Federasyon Başkanı’na teşekkür etti. Bu teşekkür Federasyon Başkanı’na bir dönem daha seçim garantisi imajı anlamına gelse de, seçim döneminde farklı denge ve dinamiklerin devreye girebileceğini hemen belirtelim.

Yine bu gelişmeler sonucu TFF yönetiminde inisiyatifin ülkenin tek seçicisi ve yetkilisiyle olan bağlantıları nedeniyle Kulüpler Birliği başkanı ve futbol direktöründe olduğu, Federasyon Başkanı ve yönetim kurulunun prosedürü tamamladıkları gerçeği net bir biçimde kanıtlandı.

Devrim dedikleri, Süper Lig kulüplerine yabancı futbolcu transferi serbestîsinin gerekçesi, yerli futbolcuların değerlerinin çok üzerinde transfer ücretleri istemeleriymiş.

Bu derin teşhisi koymak için ileri bir zekâ düzeyine sahip olmak gerekir cidden. Temel sorunları bir türlü çözülememiş, altyapısı, eğitim düzeyi yetersiz, yönetim şekli basiretsiz bir sistemde böyle dahiyane bir çözümü dünyada bulabilecek kişi sayısı azdır.

Bu nedenle bu kararın mimarlarına ve tebliğcilerine minnettarız.

Yabancı serbestîsini, kulüplerin borcu olmaması şartına dayandırmışlar. Parası olan kulüp bu serbestîden yararlanacak, olmayan yararlanamayacak. Gençlerbirliği dışında borcu olmayan kulüp yok. Peki, bu durum diğer kulüpler yönünden nasıl aşılabilecek acaba?

Devrim kararlarının rahat uygulanabilmesi için, yıllardır hükümetlerin yaptığı gibi mevcut hükümet de hemen devreye girerek kulüplerin vergi ve sigorta borçlarını bir şekilde hal edecek. Zaten hükümetin en temel spor politikası borç batağındaki kulüplere lüks futbol arenaları yaparak bunları koşulsuz kulüplere adeta hibe etmek.

Çok ihtiyaç duyulan bir dönemde, kayıtdışı ve kara paranın rahatlıkla çevrildiği bir alan olan futbol bu konuda adeta can simidi olacak.

Belediyeler aracılığıyla siyaset futbolun tamamen içinde olduğundan sistem kapalı devre hâlinde çok başarılı biçimde yürütülecek.

Eğitim ve sağlıkta olduğu gibi para saltanatı futbolda da resmen ilan edildi.

Futbolumuza hayırlı olsun. 5 Ocak, Türkiye futbol bayramı olarak kabul edilip her yıl kutlansın.

Bu kararın mimarları futbol tarihimize altın harflerle kazınacak.

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Hakkında Haluk Çetin

Haluk Çetin