Pazartesi , 6 Nisan 2015
Anasayfa » Yazarlar »   Futbolda sertlik
  Futbolda sertlik

  Futbolda sertlik

Önce kural kitapçığındaki faul olarak tanımlanan herkesin bildiği hareketlerden bahsedelim. Direk serbest vuruş: “Bir oyuncunun aşağıdaki yedi ihlalden birini hakemin kanaatince dikkatsiz, kontrolsüz veya aşırı güç kullanarak yapması durumunda rakip takım lehine direk bir serbest vuruş verilir.

1- Rakibe tekme atarsa veya tekme atmaya teşebbüs ederse,

2- Rakibi çelmelerse veya çelmelemeye teşebbüs ederse,

3- Rakibin üzerine sıçrarsa,

4- Rakibe şarj yaparsa,

5- Rakibe vurursa veya vurmaya teşebbüs ederse,

6- Rakibini iterse,

7- Rakibe ayakla müdahale ederse,

Ayrıca rakibi tutarsa, tükürürse veya topa elle müdahale ederse direk olarak faul kararı verilir. Sertliğin konusuna dâhil olan rakibin ilerlemesine engel olmak ihlali için ise endirekt serbest vuruş verilir. Futbol oynanması esnasında oluşan sertliklerle alakalı olarak, sarı kart verilecek hâl “sportmenliğe aykırı davranış”tır. Kırmızı kart ise “şiddetli hareket ve ciddi faul” durumlarında verilir.

Kuralların yorumlanmasına gelince; kural kitapçığı yorumun nasıl yapılacağını da “Oyun kurallarının yorumlanması ve hakemler için rehber” bölümünde belirtmektedir. Buna göre:

Dikkatsizlik sonucu yapılan faule (yukarıda belirtilen maddeler) kart verilmez iken, kontrolsüz faule sarı kart, aşırı güç kullanılan faule (sakatlanmaya neden olacağı gerekçesiyle) kırmızı kart verilir. Rakibe yapılan şarj da aynı kapsamdadır. Rakibi tutmanın yoruma tabi bir yanı olmadığı için detayını yazmaya gerek yok. Rakibin ilerlemesine engel olma tarif edilirken, top ile rakip arasına girmenin ihlal olmadığı belirtilmiştir. Top her iki oyuncuda değilken rakibin önünü keserek ilerlemesini engellemek olarak açıklanmıştır. Ciddi faullü oyun ve şiddetli hareket ise benzerlik arz eder. Rakibin güvenliğini tehlikeye atacak şekilde yatarak ve ayaklar ile müdahale, topsuz alan dâhil olmak üzere aşırı kuvvet ve şiddet kullanarak müdahale kırmızı kart ile cezalandırılır.

Görüldüğü gibi kontrolsüz, aşırı güç veya şiddetin tanımı yapılmamıştır. Çünkü her şeyin tanımı yapılması mümkün değildir. Hayatın olağan akışına göre kabul gören tanımlar uygulanır. Oyuncunun ayağını kıracak kadar sert müdahaleye kırmızı kart verilirken, bunun ölçüsü spor kamuoyunun algısı ve hakemin takdiri kadardır. Ligimizde orta sertlikte görülen bazı hareketler Avrupa liglerinde aşırı sert kabul edilip kırmızıya dönüşür. Tamamıyla kültürel farklılıklardan kaynaklanır.

Bu hafta kural kitapçığında sert faullerin yorumlanmasından bahsettik. Belli bir ölçü olsa da, detaylı bir tanımlama yapılmasının spor camiasının takdirine kaldığını izah ettik. Haftaya aşırı güç kullanma ve şiddetli hareketlerin ayrıntılarına geçeceğiz.

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Hakkında Numan Türer

Numan Türer