Çarşamba , 3 Haziran 2015
Anasayfa » Yazarlar » Geçiş süreci deneyimi
Geçiş süreci deneyimi

Geçiş süreci deneyimi

Bu sadece sürecin başında olanlara bir deneyim aktarımıdır. İşin hukuki boyutuna girmeyeceğim.

Nihayet uzun ve sancılı bir mahkeme sonucu ameliyat olma iznimi içeren kararımı almıştım. İş doktor bulmaya geldi, bu konuda uzman olan dört doktor ile konuştum ve bu doktorlara ameliyat olan trans kadınlar ile görüştüm, onlarcası ile konuştum. Seksenli yıllarda olan trans kadınların bazıları “Keşke olmasaydım,” dediler bana. “Peki, neden” diye sorduğumda “Erkeklerden hoşlanıyordum, erkeklerden hoşlanıyorsam ben kadın olmalıyım dedim, gittim ameliyat oldum. Bedenimle bir sorunum yoktu,” dediler, “Eşcinselliği bilmiyorduk,” diyen oldu. Bu jenerasyon iyi bir referans vermiyordu.

İki binli yıllarda, yeni ameliyat olanlar ile konuştuğumda daha iç açıcı şeyler söylediler. Görüştüğüm dört doktordan en iyi referans aldığım doktorda karar kıldım. İlk randevu verildi, gittim ve iyi ki bu doktorda karar kılmışım dedim birkaç dakika sohbetten sonra.

Penis ile vajina birbirinin aynısıdır,” dedi doktor. “Farkı biri dışarı çıkıktır, biri de içeri gömüktür. Çıkık olanı içeri gömmek daha kolay ve sorunsuzdur.” Ben daha sormadan kendisi söyledi “Trans erkek ameliyatı daha zordur; çünkü içeri gömük olanı dışarı çıkarmamız daha zorludur.” Sonra çizerek anlattı bana: Klitoris, iç dokular, bezler, dış dudak, iç dudak vs. Tek tek anlattı. “Peniste ve vajinada ana üç sinir var, zevk dokuları. Bunlar çok önemli,” dedi. “Klitoris sadece dıştaki düğme olan bölüm değil, iç dudakların içinde yayılan üç ana sinirden oluşur, aynı şekilde peniste de böyledir ve penisin ucu, kertik olan bölüm ile klitorisin başı aynı işlevi yapar, tüm duyarlı dokuların merkezi gibi,” dedi. “Bu şekilde, üç sinirine zarar vermeden klitorisin inşa edilecek.” “Komplikasyonlar olmaması için dikkatli olunmalı,” dedi doktorum. “Mesela vajina poşusunu/ deliğini döşeyeceğimiz yerde, anüsün üstünde ve leğen boşluğundaki zar çok incedir. Yeni döşenecek deri de çok yumuşak ve hassas, çok dikkatli olmak lazım. Vajinaya takılan kalıp ya da masaj yaparken bir süre dikkatli olmak lazım. Aksi takdirde yırtılma olur, dışkılar vajinadan gelebilir ya da gaz kaçağı olabilir,” dedi. Tüm bu bilgileri aldıktan sonra “Peki doktor bey..” dedim, “Testisler alınacak. Bu sorun olmaz mı, yani zevk alacak mıyım, orgazm olacak mıyım, duyarlılık gider, hormonlarımı nasıl etkiler” diye sordum. “Ne alakası var,” dedi doktor, “Testisler ile zevk almanın hiçbir alakası yoktur. Testisler sadece üreme, döllenme sağlar o kadar. Yani üreme yetisi olmayacak sadece” dedi.

Randevumu aldım.

Devamı haftaya.

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Etiketler:

Hakkında Esmeray

Esmeray