Cuma , 22 Mayıs 2015
Anasayfa » Yazarlar » Genç sanatçılar, olgun eserler
Genç sanatçılar, olgun eserler

Genç sanatçılar, olgun eserler

İstanbul Maçka’da başlayan Mamut Art Project genç sanatçıları sanatseverlerle buluşturuyor. Hemen hemen tamamı güzel sanatlar fakültelerinde ve yakın ilişkili okullarda okuyan 56 genç sanatçının eserleri Küçükçiftlik Parkı’nda arz-ı endam ediyor. Üstelik gayet de başarılılar. Akkök Holding’in ana sponsorluğunu yaptığı projeye İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Konya ve diğer illerden ve hattâ yurtdışından gelen 1000 sanatçı başvurmuş. Seçici jüri bu sayısı 56’ya indirmiş. Sergide 56 genç sanatçının 400 eseri var.

 

GENELLİKLE TEMA KENTSEL DÖNÜŞÜM

Kentsel dönüşüm en çok işlenen konular arasında geliyor. İnsan, doğa, hayvan ilişkileri, kadın-erkek zıtlıkları ve kent hayatı bu yılki başat konular arasında. Gençler eserlerini daha çok resim, çizim, kolaj ve grafikle gerçekleştirmiş. Azımsanamayacak sayıda video ve fotoğraf çalışmaları da var. “Sound-Art” ise güncel sanatın giderek gelişen bir alanı olarak hem göze hem de kulaklara çarpıyor.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Mamut Art Project gençlerin eserlerini sanat hayatına dâhil etmeyi hedeflerken, sanatseverlere de yeni isimleri keşfetme imkânı sunuyor. Bizim “keşfettiğimiz” sanatçılar ise; Arda Diben, Buşra Tunç, Muharrem Çetin, Elçin Ekinci, Arif Çekderi, İbrahim Resnelli ve Recep Serbest... Bu gençler, çarpıcı eserleriyle zaman zaman kuşkuya düştüğümüz Türkiye’nin sanatsal yaratıcılık kabiliyeti konusunda bize iyi fikirler veriyor.

Sergi alanında Beşiktaş Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi’nin çalışmalarını, LGBT tarafından kurulan Trans Misafirhanesi’ni anlatan eserleri ve onlar için çakılan 50 bin çiviyi de görebilirsiniz. Proje bünyesindeki sergi 29 Mart Pazar günü sona erecek.

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Etiketler:

Hakkında Murat Erdin

Murat Erdin