Cumartesi , 30 Mayıs 2015
Anasayfa » Yazarlar » Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın görevi
Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın görevi

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın görevi

Beş gün önce Cumhuriyet gazetesinde verilen “Bakanlıktan skandal yazı” başlıklı haberde, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Bölge Müdürlükleri tarafından yurt müdürlüklerine yazılan resmî yazıyla Başbakan Davutoğlu’nun seçim programı için öğrenci yurtlarının seferber edildiği belirtildi.

Resmî yazılı emirle Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katıldığı toplu açılış törenleri için öğrenci yurtlarında hazırlıklar yapılmış.

Bu hazırlıklar kapsamında yurtlardaki öğrencilerin programlara katılmaları istenerek, kumanya verilmesi, ulaşım için yeterince araç temini ve kiralanması istenmiş.

Haberle ilgili olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan henüz bir tepki yok.

Bu haber doğruysa, yapılan açık bir partizanlık değil mi? Yasalara göre bu suç değil mi? Kamusal bir yetki bir siyasi parti lehine kullanılabilir mi?

Görevi kitlelere spor altyapısı hizmeti sunma, gençlerimizi kötü alışkanlıklardan koruyarak yararlı beceriler ve etkinlikler kazandırma, üniversite gençliğinin barınma ihtiyaçlarını giderme olan bir bakanlığın bu icraatının değerlendirmesini okurlarımızın takdirlerine sunmak istedik.

Bu bakanlığın birkaç ay önce Gençlik Merkezlerinde 500 AKP’li genci sözleşmeli eleman olarak görevlendirdiği, bu listenin parti genel merkezinden bakanlığa gönderildiğine ilişkin kaydın bulunduğu şeklinde haberler yine basında yer almıştı.

Biz de bu sütunda birkaç kez özellikle 2011 yılı öncesi unvanıyla Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, 2011 sonrası unvanıyla Spor Genel Müdürlüğü’nce düzenlenen bazı organizasyonlardaki ihale ve harcamalar ile spor federasyonları seçimlerindeki siyasi baskılar ve yine spor federasyonlarının harcamalarına ilişkin bazı iddialarla ilgili yazılar yazdık.

Bu iddiaların doğru olup olmadığı ya da iddialar hakkında herhangi bir inceleme yapılıp yapılmadığı konusunda bakanlıkça kamuoyuna hiçbir açıklama gönderilmedi.

Bakanın ve emrindeki memurların görevi, bakanlığın kuruluş amacına uygun olarak tüm yurttaşlara eşit mesafede tarafsız ve objektif hizmet vermektir.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın kurulmasına ilişkin 3.6.2011 tarih, 638 sayılı kanun hükmündeki kararnamede görevi kısaca şöyle tanımlanmış:

Gençliğin kişisel ve sosyal gelişimini destekleyici politikalar tespit etmek, farklı gençlik gruplarının ihtiyaçlarını dikkate alarak gençlerin kendi potansiyellerini gerçekleştirebilmelerine imkân sağlamak, ülke spor politikasını belirlemek.

Bakanlığa bağlı Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü aracılığıyla da üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarını karşılamak da bakanlığın görevleri arasında.

Bakanlığın görevleri arasında yurtlarda kalan öğrencilerinin iktidar partisi etkinliklerine katılmalarının sağlanması yok.

Geleceğimiz olan gençleri rahat ve özgür bırakın.

 

DENEME- YANILMA

TFF gelecek sezon tribün kapatma cezasını kaldırmış. Malum basın her zaman olduğu gibi bu haberi de “Futbolda devrim” çığırtkanlığıyla verdi.

Yönetim ilke ve stratejisinden yoksun deneme- yanılmanın sayısız örneklerinden bir daha.

İşin ilginç yanı da malum basının her seferinde bu saçmalıkları devrim diye sunması.

Al gülüm ver gülüm ahbap çavuş düzeninde başka bir şey beklemiyoruz ama bu kadarına pes yahu.

[email protected]

Hakkında Haluk Çetin

Haluk Çetin