Salı , 26 Mayıs 2015
Anasayfa » Yazarlar » İktidarda Ankara sermayesi çatışması
İktidarda Ankara sermayesi çatışması

İktidarda Ankara sermayesi çatışması

Bildiğiniz gibi Turgut Özal her il ve ilçede sanayi siteleri kurdu. Yine Anadolu’nun pek çok il ve ilçesinde yabancı dil öğreten kolejler açtı. Böylece Anadolu, İstanbul sermayesinin bayiliğinden kurtulup imalat sanayii üretimine geçti. Ve yine Özal bu ülkenin küresel pazarlarda rekabete girmesini sağlayınca Anadolu sermayesi lisan bilen gençleriyle İstanbul’a ihtiyacı olmadan küresel rekabete girişti. Anadolu sermayesi ürettiği malları dünyanın bütün pazarlarına satmaya başladı. Ve 1980’de 2,9 milyar dolar olan ihracatımız on yılda 25 milyar dolara yükseldi. İşte bugün ancak 158 milyar dolara ulaşan ihracatımızın Özal’ın yolundan gidilseydi şimdi en az 300 milyar dolar olacağını belirtmekte fayda var.

Peki, niye anlattık bütün bunları?

Şundan anlattık; son 13 yıldır iktidarda olan AKP hükümetleri yüksek faiz- düşük kur politikasıyla Türkiye’de kaynak dağılımını bozdu. İhracata yönelik mal üretimi yerine lüks AVM, lüks konut, lüks lokanta, lüks otomobil ve popülist kamu yatırımlarına bu ülkenin kaynaklarını aktardı. GAP ve Konya Ovası sulaması gibi Anadolu sermayesine güç katacak yatırımlar durduruldu. Böylece Anadolu sermayesinin ihracata dönük imalat sanayii kapasitesini kullanamaz hâle geldi. Ve son dönemde görüldüğü gibi ihracat azalmaya başladı. Tabii bu arada bu yanlış kaynak dağılımının ortaya çıkardığı büyüme hızındaki gerileme Saray ve Hükümet olarak ikiye bölünen siyasi iktidar arasındaki çatışmayı ortaya çıkardı.

Şimdi gelelim Anadolu sermayesinin niye memnun olmadığına…

Bildiğiniz gibi son dönemde yapılan popülist kamu yatırımları ve özelleştirmeler finansman kaynaklarını dış ticarete konu olmayan alanlara yöneltti.

İşte büyük hava limanı projeleri, köprü projeleri, yol projeleri ve elektrik dağıtım özelleştirmeleri, kamu bankaları üzerinden finansman sağlanarak ve borçlarına Hazine garantisi verilerek iktidara yakın firmalara verildi. Bu tespiti; elektrik dağıtım şirketlerinin alıcılarının aynı zamanda popülist kamu projelerini yapan firmalar olduğunu görerek, yapıyoruz.

İşte bu yeni Türkiye’nin firmaları şimdi Ankara sermayesini oluşturan firmalar oluyor. Ve devlet kapitalizminin yükselttiği yeni sermayedar kesimi oluşturuyor. Dolayısıyla imalat sanayiine yönelik olmayan Ankara sermayesi ayrıcalıklı hâle getirilince Anadolu sermayesi haklı olarak Hükümet’i uyarıyor. Ve dar bir iktidar kadrosunun kaynakları dağıttığı devlet kapitalizmi yerine rekabetçi bir ekonomi istiyor. Aslında çatışmanın nedeni verdiğimiz tabloda görülüyor. Anlayacağınız iktidarın ikiye bölünüp çatışmasının nedeni Ankara sermayesi ve Anadolu sermayesinin çatışması oluyor.

 

222

 

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Etiketler:

Hakkında Süleyman Yaşar

Süleyman Yaşar
Süleyman Yaşar, Türk yazar, öğretim üyesi, eski bürokrat ve gazeteci. Eski Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili olarak bulunmuştur. İstanbul Üniversitesi öğretim görevlisidir.