Pazartesi , 6 Nisan 2015
Anasayfa » Yazarlar » Kılavuzu karga olanın!
Kılavuzu karga olanın!

Kılavuzu karga olanın!

En son söyleyeceğimizi, ilk baştan deyip, söze başlayalım mı?

Yıldırım Demirören yönetimindeki Türkiye Futbol Federasyonu, bu ülke futbolunun en büyük talihsizliğidir. Kara yazısıdır, dilim pek varmıyor ama, gelecekteki felaketi de olacaktır.

Biz buradayız.. onlar da orada. Zaman kimi haklı çıkaracak hep birlikte göreceğiz. Yanılırsak, ki yanılmayı şimdiden can-ı gönülden diliyoruz ancak; bu 14 yabancı formülü, içinden çıkılamayan bir felaket, iflas, dibe vurma denklemi olarak karşımıza çıkacaktır.

 

TÜRK FUTBOLU KALKINACAKMIŞ!

Nasıl bir karar bu, nasıl bir uygulama? Süper Lig’de 14 yabancı futbolcuya izin ver, sahaya çıkan ilk takımda 11 yabancıya da “Oynayabilirsin” de, sonra da “Türk gençlerinin önü açılacak” fetvasını ver.

Külahıma anlat bunları. Daha dün, evet evet daha dün, altyapıların daha etkili olması ve oradan yetişecek gençlerin üst takımlarda yer alması için yabancı futbolcu transferine kısıtlama getiren Yıldırım Demirören Federasyonu, aralık tuttuğu o kapıları, ardına kadar açıverdi. Neymiş efendim, Türk futbolunun geleceğine yatırım yapıyorlarmış.

Akıl tutulması bu. Gidebileceği tek ray olmasına rağmen, kendine karayollarında istikamet arayan bir marşandizin, sağa sola savrulmasıdır bu.

 

DEMİRÖREN- TERİM AYRI TELLERDEN ÇALIYOR

Bir yanda Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, diğer yanda Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim. Bir kere.. daha önce de yazdığımız bir itirazımızı yeniden anlatalım. Ülkemizde Futbol Direktörlüğü diye bir kurum yoktur ve bu yüzden de, “Türkiye Futbol Direktörü” diye bir sıfat ve de bir makam olamaz. Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Direktörlüğü olabilir, bu makamda da Fatih Terim oturmaktadır.

Gelelim “14 yabancı serbest” mucitleri Yıldırım Demirören- Fatih Terim ikilisine…

Sayın Yıldırım Demirören… İlk yarısını tamamladığımız bu sezonun başında, yabancı futbolcuya kısıtlama getirip, “Sahada yer alan kadroda altı değil, beş yabancı oynayacak” diyen siz değil miydiniz? Şimdi 14 yabancıyı getirip oturttunuz. Niye? Fatih Terim istedi diye mi? Ne kadar araştırdınız, kime danıştınız? Süper Lig’de yer alan 18 kulübe mi sordunuz? Cevabını biz verelim. Bunların hiçbirini yapmadınız. Siz ayrı telden, Fatih Terim ayrı telden çalıp, bu sevimsizliğe can verdiniz.

 

KULÜPLER BİRLİĞİ DE HATALI

Bu uygulamada Türkiye Kulüpler Birliği’nin de büyük günahı vardır. Başakşehir’de yapılan stadın adını, açılışta “12” numaralı formayı giyen devlet büyüğümüz, Fatih Terim olarak belirlemişti. Başakşehir Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, bugün Türkiye Kulüpler Birliği’nin de başkanıdır. Şimdi gel de, Fatih Terim projesine “Olmaz” de. Olacak şey mi bu?

 

ŞİMDİ NELER OLACAK YA DA OLMAYACAK!

Önce.. Borcu olan kulüpler yabancı futbolcu transfer edemez kuralı var. Pekiii.. TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Beşiktaş’tan alacağı 106 milyon lirayı “ödeyeceksiniz” diye dayatırsa, siyah-beyazlılar da ödeyemezse ne olacak?

Sokrates diyor ki: “Dünyanın en tehlikeli sözü ‘Ben’ dir…” Fatih Terim yaptığı konuşmada 46 kez “Ben,” dedi ve ekledi: “Bu iş tutmazsa en büyük sıkıntıyı ben çekerim.” Yine pekiii. İş tutmazsa olan Terim’e mi olur, Türk futboluna mı?

Bir de.. 14 yabancı futbolcu transferi, altyapıları, eritip bitirmeyecek mi?.. Borcu olan ve transfer yapamayan bir takım, karşısında tamamı yabancı futbolcu olan rakip bulursa, bu maç “Yerliler karması- Yabancılar karması” maçı mı olacak? Süper Lig’e, sayıları 200’ü geçen diğer lig takımlarından nasıl transfer yapılabilecek? Daha yüzlerce soru var, akılları tırmalayan.

Aaaa.. unutuyordum! Yazının başlığında “Kılavuzu karga olanın!” kelamını ettik. Biz bir sayfa yazdık. Başlıktaki meramımızı da siz anlayıverin artık. Nereye çekerseniz. Ona ben karışmam.

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Hakkında Turgut Kologlugil

Turgut Kologlugil