Perşembe , 23 Nisan 2015
Anasayfa » Yazarlar » Kötünün iyisinin şampiyon olacağı bir sezon daha
Kötünün iyisinin şampiyon olacağı bir sezon daha

Kötünün iyisinin şampiyon olacağı bir sezon daha

Futbolumuzun son yirmi beş yıllık döneminde Beşiktaş’ın Gordon Milne ile, Fenerbahçe’nin 88-89 sezonunda Veselinoviç’le ve Galatasaray’ın 2000 yılı başlarında Fatih Terim’le yakaladığı başarılı şampiyonluk dönemleri hariç hep kötünün iyisi şampiyon oldu.

Bu arada Bursaspor’un mütevazı kadrosuyla Ertuğrul Sağlam ile yaşadığı 2009-2010 sezonu şampiyonluğunun da hakkını teslim etmeliyiz.

Bu istisnalar dışındaki sezonlarda büyük takımların özellikle yabancı transferlere değerlerinin iki üç katı paralar ödeyerek kurdukları kadrolardan kötünün iyisi şampiyon oldu.

Bu sezon da bu gelenek bozulmayacak gibi.

Birçok futbol otoritesinin daha şanslı gördüğü Fenerbahçe bu sezon bize göre vasat futboluna, hücumda yaşadığı sıkıntı ve eksikliklerle rağmen ilk yarıyı lider bitirdi.

Geçen sezonun şampiyonu Fenerbahçe bu sezona avantajlı girme şansına sahipti. Ancak bu avantaj, şampiyon olan kadronun ihtiyaç ve eksiklikleri hiç dikkate alınmadan ve vasat bir yabancı transfer dışında takviye yapılmadan, en önemlisi de bu sezon başı hazırlık döneminde teknik direktör değişikliğiyle riske edildi.

Fenerbahçe’nin geçen sezon şampiyonluğunun rakiplerin zayıflığı sonucu kazanıldığı bizzat kulüp başkanı Aziz Yıldırım tarafından teknik direktör Ersun Yanal ile yaşanan kavgada beyan edildi.

Sonuçta Fenerbahçe başkanı bu sezon işi tesadüf ve şansa bıraktı.

Futbol otoritelerinin şampiyonlukta avantajlı gördükleri Fenerbahçe’nin 35 yaşına gelmiş ve gençliğinde tamamen fizik futbolu oynayan Kuyt’ın, teknik kapasiteleri vasat olan ve istikrarsız performanslarıyla Emenike ve Sow’un kalan maçlarda iyi savunma ve pres yapan takımlara karşı nasıl başarılı olabileceklerini hâlâ merak ediyoruz doğrusu.

Beşiktaş teknik direktör Bilic’le bu sezon da devam etme tercihi ve isabetli yerli ve yabancı transferleriyle kurduğu genç kadroyla sezona iyi başladı. Ancak yaşadığı istikrarsızlık önemli bir dezavantaj. Bize göre istikrarsızlık sorununa acilen çözüm bulması hâlinde kadro bakımından şampiyonlukta en avantajlı takım Beşiktaş.

Galatasaray’ın yeni yönetimi eski yönetimin hata ve ciddi yanlışlıklarının sonucunu yönetme gibi bir dezavantajla şampiyonluk yarışını sürdürmeye çalışıyor.

Galatasaray’da devre arasında göreve getirilerek üzerine çok ağır bir sorumluluk yüklenen genç ve başarılı teknik direktör Hamza hocanın işi zor.

Fırsat bulsa adeta her gün transfer yapma eğiliminde olan Trabzonspor başkanı, diğer büyük takımların da transfer listesindeki futbolcuları teknik direktörünü de yanına alıp özel uçakla kapma yarışı ve rekabetiyle transfer piyasasını iyice yükseltme peşinde.

Matematiksel olarak şampiyonluk şansı çok az olan Trabzonspor’un bu çılgın transfer harcamalarıyla nasıl bir mali bataklığa saplanacağını tahmin etmek zor değil.

Trabzonspor başkanının geçtiğimiz hafta Fenerbahçe müsabakası öncesi hakem hakkındaki demeci de Trabzonspor’un başarısının önünde en büyük engel oluşturma yolunda önemli bir adımdı.

Futbolumuz FIFA ve UEFA sıralamalarında sürekli irtifa kaybediyor. Milli takımımız Dünya ve Avrupa elemelerini geçemiyor.

Ligimizde kötünün iyisi şampiyon oluyor.

TFF ise sorunların çözümünü Futbol Direktörü’nün direktifiyle yabancı oyuncu sayısında sınırlamayı kaldırmakta buluyor.

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Etiketler:

Hakkında Haluk Çetin

Haluk Çetin