Çarşamba , 3 Haziran 2015
Anasayfa » Yazarlar » MİT TIR’ları savaş suçu
MİT TIR’ları savaş suçu

MİT TIR’ları savaş suçu

Bana mı öyle geliyor bilemiyorum bu aralar AKP hükümetinin neresine dokunsanız dökülüyor. Zararları sadece kendilerine olsa üzülmeyeceğim; ne var ki dış politikada verdikleri yanlı ve yanlış kararlar Türkiye’yi neredeyse felaketin eşiğine götürecek. Üstüne üstlük Türkiye’yi savaş suçu işleyen devlet konumuna sokarak. Erdoğan’ın ve Davutoğlu’nun uzun süre “ilaç var, mama var” diyerek geçiştirmeye çalıştığı MİT TIR’ları skandalı Cumhuriyet gazetesinin haberiyle artık üstü kapatılamayacak boyutlara geldi. MİT TIR’larında Suriye’ye silah taşındığını kabul eden Başbakan Davutoğlu, bu silahların Türkmenlere gönderildiğini iddia etti. Etti etmesine de bu kabulle birlikte Başbakan Türkiye’yi savaş suçu işleyen ülke olarak belgelemiş de oldu. Bunun Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne kadar yolu var.

Türkiye’nin imzalamakta direndiği Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni kuran Roma Sözleşmesi’nin savaş suçlarının tanımını yaptığı 8. Madde’sinin 2. Fıkra’sının B Bendi’nde belirtilen savaş suçu içeren eylemlerden biri de “Bir ülkenin yurttaşlarını o ülkenin yönetimine karşı savaşa yönlendirmek” olarak tanımlanıyor. Bu tanıma göre Türkiye açıkça Suriye’deki milislere silah desteği vererek savaş suçu işliyor. Hadi diyelim Türkiye Roma Sözleşmesi’ne taraf olmadığı için bu tanımın bir bağlayıcılığı yok. Peki, Türk Ceza Kanunu’nun 304. ve 306. maddelerine ne buyrulur?

  1. Madde’nin 1. Bendi’ne göre “Türkiye Cumhuriyeti Devletine karşı savaş açması veya hasmane hareketlerde bulunması için yabancı devlet yetkililerini tahrik eden veya bu amaca yönelik olarak yabancı devlet yetkilileri ile işbirliği yapan kişi, on yıldan yirmi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” deniyor. Suriye hükümet güçlerinin Türkiye’nin IŞİD, El Nusra ve benzeri örgütlere silahlı yardım yapması karşılığında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne saldırması hâlinde AKP hükümeti yukarıdaki tanıma göre suçlu durumda olacaktır. Gelelim 306. Madde’ye; bu madde şöyle diyor: “Türkiye Devletini savaş tehlikesi ile karşı karşıya bırakacak şekilde, yetkisiz olarak, yabancı bir devlete karşı asker toplayan veya diğer hasmane hareketlerde bulunan kimseye beş yıldan on iki yıla kadar hapis cezası verilir. (2) Fiil sonucu savaş meydana gelirse faile müebbet hapis cezası verilir. (3) Fiil, sadece yabancı devletle siyasal ilişkileri bozacak veya Türkiye Devleti veya Türk vatandaşlarını misilleme tehlikesi ile karşı karşıya bırakacak nitelikte ise faile iki yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası verilir.

Durum bu. Değerli bir hukukçu arkadaşımın da belirttiği gibi ileride UCM Savcılığı Suriye’deki savaş suçlarına yönelik bir soruşturma açma kararı alırsa, bu soruşturmanın önemli bir kısmı AKP hükümetinin politikaları ve yaptıkları olacaktır. Hiçbir Türk vatandaşı devletinin savaş suçlusu olmasını istemez. Sırf bu nedenle bile Can Dündar’ın MİT TIR’ları haberinin istibdat karsısında ne kadar önemli bir gazetecilik başarısı olduğu ortada. Halkımızın gerçekleri öğrenmesi AKP’nin savaş planını zora sokacaktır.

@UlasDogaEralp

Etiketler:

Hakkında Ulaş Doğa Eralp

Ulaş Doğa Eralp