Çarşamba , 3 Haziran 2015
Anasayfa » Yazarlar » Muhalefet, patronları batırmak mı istiyor
Muhalefet, patronları batırmak mı istiyor

Muhalefet, patronları batırmak mı istiyor

Seçime son bir hafta kala liderler yeni bir şey söylemeyi bırakıp ya 1-2 ay önce ilan ettikleri seçim beyannamesindeki vaatlerini yineliyorlar ya da birbirlerinin söylediklerini yalanlamaya çalışıyorlar. Haliyle yarış iktidar yarışı olduğu için laf dalaşları iktidar- muhalefet ayrışımında geçiyor. Yani bütün muhalefet partileri bir olmuş iktidarın bu zamana kadar yaptığı yanlışlarını, iktidar da Cumhurbaşkanı ile bir olmuş muhalefetin seçim vaatlerini, seçim politikasını eleştiriyor. Bütün bu polemiklerin, bütün bu tartışmalar içinde en çok öne çıkan eleştiri ise bence iktidarın, muhalefeti patronlara şikâyet etmesi oldu.

 

BAŞBAKAN’IN ŞİKÂYETLERİ…

Bilindiği üzere bütün muhalefet partileri seçim beyannamelerinde en önemli seçim vaatlerini ekonomi üzerinden verdi. Ve neredeyse bütün vaatler emekliler ve asgari ücretli çalışanlar için. Bilhassa asgari ücretli çalışanlar için öngörülen yeni rakamlar gayet cazip. Zira asgari ücret için vaat edilen rakamlar 1500TL civarında. Yaklaşık 6 milyon civarındaki asgari ücretli için önemsenecek vaatler bunlar. Ancak bu vaatleri başta Başbakan olmak üzere iktidarda ekonomi ile ilgili bütün sorumlular asgari ücretteki bu şekildeki vaadin işverenler, patronlar için ciddi bir sorun oluşturacağını belirtiyorlar. Hattâ Başbakan Davutoğlu önce Ankara’da TOBB Genel Kurulu’nda konuştu. Davutoğlu muhalefetin asgari ücret vaatlerini eleştirerek, “Böyle irrasyonel politikalarla işyerlerinin nasıl kapanacağını anlatın ki bir kere değil, iki kere değil, kırk kere düşünsünler” dedi, daha sonra ise Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Toplantısı’na katılarak “Asgari ücret işverenlerle işçilerin biraraya gelerek, kamunun da bulunduğu bir ortamda, optimum bir noktada belirlenmeye çalışılan bir ücrettir. Burada yapılabilecek uygulamaların, popülist yaklaşımların, ihracatımızda rekabeti ne kadar olumsuz yönde etkileyeceğini en iyi sizler bilirsiniz. Böyle bir dönemde seçime doğru giderken, hükümet olarak Türkiye’nin orta ve uzun dönem hedeflerinden hiçbir taviz vermeden rasyonel ekonomik politikalarla geleceği planlamaya devam edeceğinden hiçbir şüpheniz olmasın” diye konuşarak muhalefetin asgari ücretle ilgili seçim vaatlerini patronlara şikâyet etti. Bu şekilde asgari ücret vaatlerinin iş dünyasını olumsuz etkileyeceğini belirtti.

 

MUHALEFETTEN SERT TEPKİ…

İktidarın asgari ücretle ilgili bu eleştirilerine karşı başta ana muhalefet partileri olmak üzere bütün muhalif partiler asgari ücretle ilgili patronlara yapılan şikâyetlerin yersiz olduğunu, asgari ücretteki artışın patronları ilgilendirmeyeceğini belirttiler. Çünkü muhalefet partileri asgari ücrete getirilecek zammın işverenlerin katlanacağı ek bir ücret olarak uygulanmayacağını, asgari ücret üzerindeki yasal yükümlülüklerin kaldırılacağını veya hafifletileceğini iddia ettiler. Buna göre uygulanacak asgari ücret politikasının işverenlere, patronlara yük getirmeyeceğini belirttiler. Hattâ TÜSİAD asgari ücretle ilgili yapılan vaatlerin işverenleri etkilemeyeceğini, çalıştırdıkları işçilerin büyük bir kısmının asgari ücretli olmadığını açıkladı.

 

KİM HAKLI…

Muhalefetle iktidar arasında asgari ücret üzerinden süren bu tartışmada kim haklı diye bakarsak; asgari ücretteki bu artışın vergi, SSK gibi yükümlülüklerin kaldırılması veya hafifletilmesi şeklinde uygulanması ile işverene doğrudan bir yük getirmeyeceği açıktır. Zira bu açıklamalara göre bütün yük Hazine tarafından karşılanacaktır. Ancak bu açıklamaya karşı da Başbakan’ın satır arasında söylediği bir ifade var, o da eğer asgari ücretlideki bu yük Hazine’den karşılanırsa, Hazine’deki fazladan oluşan bu yükün yansıtılması yeni vergiler olacak ifadesidir. Yani aba altından sopa göstermedir bu. Ama bence bu açıklama da yersiz. Çünkü hükümet yetkililerinden biri hatırlarsanız devletin araç saltanatı için ödediği parayı çerez parası olarak belirtmiş, bir başka yetkili ise eğer devletteki israfları durdursaydık vatandaştan vergi almaya gerek yoktu demişti. Zaten muhalefet partileri verdikleri vaatleri yapmak için sorgulanan kaynağın da devlet içindeki israftan karşılanacağını belirtmişlerdi.

Kısacası; asgari ücret patronları batırmaz

[email protected]

Etiketler:

Hakkında Nusret Ezer

Nusret Ezer