Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Yazarlar » O kadar gol atılır mı
O kadar gol atılır mı

O kadar gol atılır mı

Geçenlerde La Liga’da Barcelona deplasmanda Cordoba’yı 8-0 yenince benzer skorlarda olduğu gibi taziye ve kınama (!) mesajları yayınlandı, sosyal medyada yazıp çizen birtakım kimseler tarafından. Neydi arkadaşların derdi? Cordoba gibi zayıf bir takıma o kadar gol neden atılırmış…

 

Futbolu ithal ettiğimiz Batı’da böyle bir tartışma oluyor mu ya da bu konu ne kadar gündeme geliyor bilmiyorum ama bizde ne zaman gereksiz yere (?) haddinden fazla farklı bir galibiyet alınsa anında toplu bir itiraz sesi yükselir. Birkaç ay önce de Türkiye Kupası’nda Trabzonspor Manisaspor’u 9-0 yendiğinde bu tür bir hadiseyle karşılaşmıştık. Turu geçmeyi garantiledikten sonra ne gerek vardı bu kadar gole?..

 

İthal ettiğimiz” dedik ya… Futbol, Batı kültürünün bir mahsulü. Üstelik ne kadar endüstrileşmiş, boğazına kadar paraya batmış da olsa yine de bir oyun çerçevesinde değerlendiriliyor. Sahadaki sonuç ne olursa olsun cinayetler işlenmiyor, ülkeler arasında savaşlar çıkmıyor. Dolayısıyla rakibine alabildiğine fark atmak o rakibi aşağılamak, onuruyla oynamak gibi değerlendirilmiyor.

 

Bize gelince… Biz Doğu uygarlığı mensubuyuz. Batılıların aksine, bir oyunda bile rakibimizi hezimete uğratmayı çok doğru bulmayız. Şahsen ben de Cordoba takımının düştüğü duruma sevinmiş değilim. Geçen yıl da Bayern Münih’in Hamburg’a dokuz gol attığı maçta “yeter be kardeşim…” diye mırıldandığımı hatırlıyorum. Hamburg Bayern’in geleneksel rakibi olduğunu, yani fazla gol atmanın tarihî istatistiklerde sonsuza kadar kullanılacak bir psikolojik istatistik olduğunu bildiğim hâlde.

 

Şimdi iyi hoş da… Cordoba’nın kalesine atılan goller aslında bir başka kaleye atılıyor. İstatistik sırası gelince denmiyor mu Barcelona şu kadar gol attı, Real Madrid bu kadar gol attı diye? Messi ile Ronaldo yarıştırılmıyor mu? Puan eşitliği hâlinde averajla rakibini geçmek diye bir şey yok mu bu acımasız “oyun”da? İşin o kısmı ne olacak? “Gereksiz” yere fazla gol atma durumu hâsıl olduğunda kınayanlar bu yönden pek bakmıyorlar sanırım. Bakmıyorlar, çünkü biz ne kadar Batılılaşsak da aslında Doğuluyuz ve her zaman Doğulu kalacağız.

 

Futbol bir Batı oyunudur. O kültürden neşet etmiştir, dolayısıyla yapısı da Batı kodlarına uygundur, kuralları da aynı şekilde. O kurallara uygun oynamazsak ne keyif alabiliriz ne de kazanabiliriz. 100 yıldır olduğu gibi. Ya da hâlihazırdaki kafa karışıklığıyla yaşamaya devam ederiz. Hem çok gol atanı kınarız hem de aradan bir süre geçince kınadığımızı unutup istatistik yarıştırırız.

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Etiketler:

Hakkında Bülent Şirin

Bülent Şirin