Pazar , 5 Nisan 2015
Anasayfa » Yazarlar » O talimat Erdoğan’dan
O talimat Erdoğan’dan

O talimat Erdoğan’dan

Kamuoyunda büyük tartışmalara yol açan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın 16 Türk devletini temsil eden askerler tarafından karşılanmasına yönelik törenin perde arkası netleşti. Söz konusu karşılama heyetine yönelik çalışma, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Osmanlı döneminde çok detaylı protokoller var. Özellikle yabancı konuklar için çok etkili törenler yapılıyordu. Sis de buna benzer törenler bulun” talimatı ile başladı. Talimat üzerine harekete geçen danışman ekibi, birçok öneri hazırladı. Hazırlıklar sırasında Köşk’te bırakılan Muhafız Alayı’ndan da destek istendi. Onlar da, 30 Ağustos törenleri için oluşturulan 16 Türk devletinin temsil edilmesi projesini önerdiler. Bu öneri, hem danışmanlar tarafından hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından çok beğenildi. Buna benzer başka karşılama törenleri de hazırlandı.

“SİZ DE BİR BAKIN” DEDİ

Muhalefetin saray merkezli eleştirileri nedeniyle köşeye sıkışan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakın çevresi, kamuoyundaki algıyı olumluya çevirmek için uzun süredir çalışma yürütüyor. Bu kapsamda geliştirilen projeler de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlık ettiği toplantılarda masaya yatırılıyor. Yine bu toplantıların birisinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osmanlı döneminde padişahların yabancı konukları karşılaması için çok detaylı protokollerin hazırlandığını anlattı. Ve, “Çok gösterişli ve çok etkileyici törenler yapılıyordu. Siz de bir bakın. Biz de yabancı konuklar için buna benzer törenler düzenleyebiliriz” dedi. Erdoğan’ın bu talimatı üzerine, yakın çalışma arkadaşları yeni törenler için adeta seferberlik ilan etti. Bu esnada birçok öneri hazırlandı. Yabancı devlet başkanlarının “mehter takımı” ile karşılanması, karşılama törenlerinde Osmanlı kıyafetleri ile yapılması, top atışlarının gerçekleştirilmesi gibi birçok proje üzerinde duruldu. Çalışmalar sırasında Cumhurbaşkanlığı Köşk’ünde bırakılan Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’ndan da yardım istendi. Onlar da, geçmişte gerçekleşen 30 Ağustos törenleri için hazırladıkları 16 Türk devletinin askerlerle temsil edilmesine yönelik projeyi teklif ettiler.

MİLLİYETÇİ OYLAR İÇİN

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışman ekibi, bu öneriyi çok beğendi. Hem de bu yöntemle, çözüm süreci nedeniyle kaçan milliyetçi oyların etkileneceği düşünüldü. Bunun için de muhafız alayı askerlerinden yardım istendi. Tarih kitaplarından 16 Türk devletinin giysileri ile ilgili çalışma yapıldı. Kıyafetler de, kitaplarda yer alan tarifler doğrultusunda hazırlandı. Törenle tarihi giysiler içinde yer alan askerler de, Muhafız Alayı’ndan seçildi. İlk deneme de Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas için yapıldı. Abbas özellikle seçildi. Çünkü tepkinin nasıl olacağı tam olarak bilinmiyordu. Bu nedenle, Avrupalı devlet adamları yerine Abbas tercih edildi. Cumhurbaşkanlığı kaynakları, buna benzer tarihi motifler içeren birçok proje hazırlandığını, önümüzdeki dönemde bunların da hayata geçirilmesinin planlandığını bildirdiler.

 

Hakkında Hüseyin Özay

Hüseyin Özay