Salı , 26 Mayıs 2015
Anasayfa » Yazarlar » Ödüllerden yasaklara…
Ödüllerden yasaklara…

Ödüllerden yasaklara…

Geleneksel mevsim sonu değerlendirmeleri, sanat dünyamızın en dikkate değer olayları arasındadır. Yılın en başarılı tiyatro ve sinema yapıtlarına değinmek istiyorduk bu hafta. Ne mümkün; festivallere, ödül törenlerine bile yansıyan sansürler, baskılar art arda gelirken…

 

  1. Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri törenine damgasını vuran, sanatçıların –özellikle tiyatrocuların– iktidarın sansürcü anlayışına karşı çıkan cesur konuşmaları oldu. İstanbul Şehir Tiyatroları yapımı “Bir Yaz Gecesi Rüyası” ve Tiyatro İstanbul yapımı “İstibdat Kumpanyası” oyunlarındaki performansı ile Yılın En başarılı komedi/ müzikal oyuncusu seçilen Levent Üzümcü, ödüle teşekkür ederken, iktidarın sanat alanındaki uygulamalarını eleştiren konuşmaları nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce Disiplin Kurulu’na sevk edildiğini ve Şehir Tiyatroları’ndan atılma tehdidi ile karşı karşıya olduğunu vurguluyordu.

 

Ormanların Hemen Önündeki Gece” oyunuyla dram alanında yılın oyuncusu seçilen Rıza Kocaoğlu’nun Haziran direnişine selam gönderen konuşmasının, ertesi gün töreni yayınlayan CNN tarafından sansür edilmesi haftanın dikkate değer bir başka olayıydı.

 

Sadri Alışık töreninin en cesur konuşması ise, ödül vermek üzere sahneye gelen Defne Halman’ın yaptığı konuşmaydı. Halman’ın, “Birlikte ne kadar güçlüyüz, ne kadar güzeliz. Bu gücümüzü sansüre karşı çıkmak için de kullanalım; AKM’yi çürümeye bırakanlara dur demek için kullanalım… Rumelihisarı sahnesine mescit yapmak isteyenlere izin vermeyelim. Hep beraber sesimiz yüksek çıkıyor. Beraber direnelim” dediği konuşması, ertesi gün havuz medyasının manşetlerine taşındı.

 

Ak-trollerin hakaret dolu sözcüleri sanal medyayı kirletirken, Tayyip Erdoğan da bu koroya katılmakta gecikmedi. “Sanatçı olduğunu iddiasında birileri (Defne Halman’ın tiyatro ve sinema alanlarında ödüller kazanmış bir sanatçı olduğunu nereden bilsin !) Biz buraya mescit yaptırmayız, buna izin vermeyiz’ diyor. Siz kimin bağından kimi kovuyorsunuz. Orası zaten ibadet mekânı” diyerek… Elbette, Rumelihisarı’nın uluslararası tiyatro festivallerini ev sahipliği yapmış, Türkiye’nin en güzel sahnelerinden biri olduğununu söyleyecek değil ya…

 

Erdoğan, sanata olan ilgisini hiç eksik etmiyor ama, nasılsa bazı davaları kaybediyor. Mehmet Aksoy’un “İnsanlık Anıtı”na “ucube” dediği için, Aksoy’un açtığı dava sanatçı lehine sonuçlanmış; Erdoğan, Aksoy’a 10.000 TL manevi tazminat ödemeye mahkîm olmuştu. Aksoy, geçenlerde “Haram parayı heykele yatırmayacağını” açıkladı.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in de, sanatçılarla arası pek iyi değil ! Eleştirmen arkadaşımız Üstün Akmen’e açtığı 10.000 TL’lik davanın ardından 50.000 TL’lik yeni bir ‘hakaret’ davası daha açtı. Bu davaların da beraatle sonuçlanmasını bekliyoruz.

 

Berkin Elvan için hayatı durdur” sloganı ile hazırlanan bir video klipte yar alan Tarık Akan, Mustafa Altıoklar, Cahit Berkay, Şevval Sam, Hüseyin Turan, Levent Üzümcü’nün de aralarında olduğu 11 sanatçı arkadaşımız hakkında Cumhuriyet Savcılığı’nın açtığı soruşturmadan, Grup Yorum’un Bakırköy konserinin yasaklanmasına, Fazıl Say’ın “İstanbul Senfonisi” adlı eserinin yurtdışında bir konserde yorumlanmasının dış temsilciliğimiz aracılığı ile engellenmesine, “Carmina Burana”nın cinsellik ve içkiden söz ettiği gerekçesiyle İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın konserinde çalınmasının engellenmek istenmesine uzanan sayısız baskı ve sansür uygulaması ile karşılaştık, yalnızca son bir ay içinde… Bu listenin tamamını, Ercan Karakaş’ın CHP Kültür ve Sanat Platformu adına yaptığı açıklamada bulabilirsiniz.

 

Dün yitirdiğimiz, tiyatromuzun ve sinemamızın usta sanatçısı Zeki Alasya’yı sevgi ve saygıyla anarken, onun Metin Akpınar’la birlikte “Devekuşu Kabare” sahnesinde oynadıkları, Haldun Taner’in “Yasaklar”ını bir kez daha izlemenizi öneririm. Hem, sevgili Zeki’yi anmak, hem de, 70’lerden günümüze Türkiye’de değişmeyen tek şeyin ‘yasaklar’ olduğunu görmek için…

 

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Etiketler:

Hakkında Vecdi Sayar

Vecdi Sayar