Pazartesi , 25 Mayıs 2015
Anasayfa » Yazarlar » Oryantalistler ‘bayram’ edecek
Oryantalistler ‘bayram’ edecek

Oryantalistler ‘bayram’ edecek

İngiliz müzayede kuruluşu Sotheby’s’in “Oryantalist Eserler ve İslam Dünyası Sanatları” temalı müzayedelerinde ağırlık Türkiye tabloları olacak. 21 ve 22 Nisan’da gerçekleşecek müzayedelerde önemli eserler var. Örneğin İtalyan Fausto Zonaro’nun “Bayram” adlı tablosu ilk kez görücüye çıkacak.

Murat Erdin yazısına-BayramPadişah 2.Abdülhamid’in saray ressamlığını yapan ve uzun yıllar Türkiye’de yaşayan İtalyan ressam Fausto Zonaro’nun “Bayram” adını verdiği tablo ilk kez bir müzayedede satışa sunulacak.

Yaklaşık 1899’da Fausto Zonaro tarafından yapılan bu tablo heyecan verici özelliklere sahip. Zonaro’nun yaptığı bayram kutlaması konulu iki büyük boyutlu tablonun daha küçük olanıdır. Diğer tablo ise özel bir koleksiyonda bulunuyor. Her iki eser, saray ressamı Zonaro’nun eşi Elise’nin II. Abdülhamid’in tahttan indirilmesinin ardından ailenin 1910’da İtalya’ya gidişinden kısa bir süre önce çektiği ve sanatçının İstanbul’daki atölyesini gösteren fotoğraflarda duvara asılı olarak görülüyor.

Zonaro’nun “Bayram” tablosu müzayedede 350 bin sterlinden satışa sunulacak.

Sotheby’s Oryantalist Tablolar Bölümü Başkanı Claude Piening, bu önemli müzayede öncesinde “Batılı sanatçıların yaptığı oryantalist eserlerin günümüzde de cazibesini koruduğunu” belirterek, “İstanbul veya Kahire’nin mimari harikaları ve bu bölgelerin kültürleri, görülmeye değer zenginlikleri, Batılı ressamları Doğu’ya çekmiş ve onların üzerinde uzun süre devam eden etkiler bırakmıştır” diye konuştu.

Müzayedede satışa sunulacak eserlerden birisi de Belçikalı ressam Eugène Verdyen’in “İzmirli Hanım” adlı tablosu. Murat Erdin yazısına-İzmirli Kadın1874’te yapılan resim 15 bin sterlinden satışa çıkacak.

Müzayedede eserleri satışa sunulacak diğer oryantalist ressamlar şunlar: Hubert Sattler, François-Claude Hayette, Auguste Etienne François Mayer, Jacop Jacobs, Jean Baptiste Vanmour, Germain Fabius Brest, Alberto Pasini ve François Prieur-Bardin.

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Etiketler:

Hakkında Murat Erdin

Murat Erdin