Cuma , 29 Mayıs 2015
Anasayfa » Yazarlar » Pilot takım…
Pilot takım…

Pilot takım…

1461 Trabzonspor takımı iki gün önce İnegölspor’u penaltı atışlarıyla yenerek PTT 1. Ligi’ne çıkmaya hak kazandı. Daha doğrusu geçmişte veda ettiği lige geri döndü. Tabii ki bütün Trabzonsporlular çok sevindiler. Bu da son derece normal; amma ve lakin bazı gerçekleri görmemiz, bazı problemleri masaya yatırmamız gerekiyor.

Bilindiği üzere 1461, Trabzonspor’un pilot takımı. İlk kurulduğu günler hatırlanırsa bölge takımlarına karşı bir haksız rekabet ithamlarına maruz kalmıştı. Zamanla bu endişe aşıldı sanırım. Fakat bir takımın bizzat kendi pilot takımıyla kâğıt üstünde aynı ligde mücadele etmesi mümkün. Nasıl olacak o zaman? Bir Batı Avrupa ülkesinde böyle bir hadise gerçekleşse problem olmayabilir. Profesyonellik tam anlamıyla kurumsallaşmış oralarda.

Bizim coğrafyada komşu vilayetlerin, komşu ilçelerin takımları karşı karşıya geldikleri zaman, maçın, takımların “puan ihtiyacına” göre sonuçlanması bekleniyor. En kötü ihtimalle bunda bir mahzur görülmüyor. Hâl böyleyken bir de A Takım’la pilot takımın aynı ligde yer alması nasıl karşılanır? Aralarında herhangi bir kurumsal bağ bulunmayan Trabzonspor ve Akçaabat Sebatspor’un bile aynı sezon Süper Lig’de oynaması bir sürü baş ağrısına sebep olmuştu. Siz ne kadar iyi niyetli olursanız olun, milletin torba olmayan ağızları büzülmüyor.

Hâsılıkelâm, prensip olarak pilot takım uygulamasının bizim buralara pek de uymadığını söylemek durumundayız. Ancak gerekli ve yeterli yasal düzenlemeler yapılır, günün birinde de profesyonellik bizde iyice yerleşir, o zaman düşünülebilir. Ya da farklı bir ülkede faaliyet gösteren bir takımı pilot takımınız olarak seçebilirsiniz. Hem yurtdışıyla daha sağlıklı ve verimli bağlantılar kurabilirsiniz hem de takımlarınızın karşı karşıya oynama ihtimali limit düzeyinde sıfıra yaklaşır.

Bir Trabzon takımının bir üst lige çıkması elbette Trabzonsporluları sevindirecek bir hadise. Ancak bize göre Trabzon futbolunun yıkılmayıp ayakta olduğunu, doğru uygulamalarla başarılı olunabileceğini göstermesinden başka çok da sevindirici bir tarafı bulunmamaktadır. Kimse kusura bakmasın.

[email protected]

Etiketler:

Hakkında Bülent Şirin

Bülent Şirin