Salı , 26 Mayıs 2015
Anasayfa » Yazarlar » Profesyonel hakemlik
Profesyonel hakemlik

Profesyonel hakemlik

Fenerbahçe camiasına büyük geçmiş olsun dileyerek başlamak istiyorum. Saldırı fanatizm değil ise, failler yakalansa bile hukuki olarak ispat edilebilecek şekilde saldırının arkasındaki motivasyonun ne olduğunu bulmak kolay değil. O nedenle teorilerin netleşmesini beklemeye ihtiyaç var. Bu hafta farklı bir konu yazacağım ancak önce şunu belirteyim. Trabzonspor başta olmak üzere diğer takımların saldırıyı kınaması elbette çok güzel. Ancak çözüm değil. Alınması gereken radikal kararlardan da çıkar grupları hoşnut olmayacağından, yine kınamalar veya erteleme ile olayı geçiştireceğiz.

Yazının başlıktaki konusuna geçersek…

Futbolda dev adım olarak adlandırılan profesyonel hakemliğe geçiş için üç ay sürecek pilot uygulama başladı. İlk etapta altı hakem ile profesyonel sözleşme imzalandı. Aralarında kamu görevlileri olan bazı hakemlerin ikinci bir işte çalışmaları “Devlet Memurları Kanunu”na göre mümkün olmadığından, kendilerine sözleşme teklif edilmedi. Pilot çalışma tamamlanıp, asıl proje başladığında profesyonelliğe geçiş için, sözleşme şartlarını değerlendirip memuriyetten istifa etmeleri gerekiyor.

Profesyonel hakemlik tam olarak sadece İngiltere’de uygulanıyor. Amerikan Futbol Liginde (MLS) benzer bir uygulama var, ancak ABD spor sistemi başlı başına dünyadan farklı olduğu için uygun bir örnek sayılmaz. İngiltere’de 2001 yılında başlayan sisteme göre 18 adet profesyonel hakemleri mevcut. Proje başlarken hedeflenen amaç “hakemlerin maç performanslarını daha fazla hesap verebilir hâle getirmek” olarak açıklanmıştı. Ayrıca düzenli olarak antrenman ve eğitim için biraraya gelen hakemlerin maç videoları seyrederek analiz etmeleri ve tartışmalı pozisyonlardaki kararlarının daha tutarlı hâle getirilmesi, amacın nasıl uygulamaya geçirileceğinin yöntemi olarak belirlenmişti. Buna göre yıllık £33.000 alacak olan hakemler, maç başı £900 ile ortalama yıl sonuna kadar £60.000 kazanabiliyorlar. Bugünün fiyatlarında ufak tefek oynamalar olmuştur mutlaka.

Türkiye’de açıklanan sistemin İngiltere’den alındığı gözüküyor. Hakemler belirli günlerde mesai yapacak ve kurs, konferans ve seminerlerde eğitim verecek, tıpkı İngiltere’de olduğu gibi. Yine benzer şekilde yapılacak sözleşme ile aylık 15 bin TL ve maç başı ücretler, harcırah vs. ile bir ayda ortalama 40 bin TL kazanç. Daha önce defalarca gündeme gelmesine rağmen bu sisteme geçilememiş, çünkü tam profesyonelliğin bize uygun olmadığı eleştirileri gelmişti. Eleştirilerin bazı kısımlarına ben de katılıyorum. İkinci işi olan hakemlerin bu uygulamaya dâhil olmaları zor. İzmir’de diş hekimliği yaptığı için, haftada üç gün İstanbul’a gelemeyeceğini belirtip, teklifi reddeden Tolga Özkalfa gibi. Konunun teknik yönü farklı uygulamalar ile aşılabilir. Elinizdeki profesyonel hakemler için bölgeler oluşturabilirsiniz. Veya sadece ayda bir toplanarak birkaç gün eğitim ve analiz işine yönlendirip, geriye kalan günlerde artık bütün dünyada uygulanan internet üzerinden telekonferans vs. yöntemler ile uzaktan çalışma sağlayabilirsiniz. Önemli maçlar sonrası sıcağı sıcağına değerlendirme ve analizlerde çok da etkili olur. Bunlar işin bir yönü. Asıl üzerinde durmak istediğim konu hakemlerin prim almasının doğru olup olmadığı. Sayfada yer kalmadığı için haftaya devam edeceğiz.

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Etiketler: