Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Yazarlar » Şampiyonluk Aslan’ın ağzında
Şampiyonluk Aslan’ın ağzında

Şampiyonluk Aslan’ın ağzında

 

 

Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın altın tepside sunduğu şampiyonluğu Galatasaray mideye indirmek üzere. Sarı-kırmızılılar rakiplerinin beraberlikle boğuştuğu haftada büyük avantaj elde ederken önündeki tek zorluk kendisi olarak görünüyor. Hamza Hamzaoğlu’nun öğrencileri, kalan maçlarda Muslera’nın kaledeki mucizelerinin ötesine geçerse mutlu sonu görecek en büyük olarak sivriliyor.

 

KALEDEKİ ASLAN

Galatasaray beş yabancı sınırlamasının birini kalede kullanmaya karar verdiğinde çoğu yorumcu imtina ile yaklaşmıştı. Bu riskli kararın doğruluğu zamanla kendini gösterirken, zirveyi bu sezona saklamış. Muslera yalnızca dört haftadır kalesini gole kapatmasıyla değil kalede yarattığı güvenle de parlıyor. Bu güven rakipleri için ise korkuya dönüşüyor. Galatasaray’ın bir adımını da Mersin’de attığı 1-0’lık şampiyonluk yürüyüşünde en büyük mesafeleri Uruguaylı kat ediyor. Bu adımlar da zirveyi Galatasaray’a pay ediyor.

Fenerbahçe’de ise tersi bir güvensizlik var. Son birkaç sezonun sarı-lacivertliler adına en büyük getirisi kusursuza yaklaşan takım savunmasıydı. Bu sezon ise bu başarının yerinde yeller esiyor. Fenerbahçe başta hocasının yanlış tercihleri olmak üzere hatalar silsilesiyle debeleniyor. Kademe hataları, pozisyon alma sorunları, yardımlaşma eksikliği göze çarparken üzerine kaleci Volkan’ın formsuzluğu da ekleniyor. Alt alta sıralanan eksiler ise Fenerbahçe’nin dördüncü yıldız hayallerini başka bahara bırakıyor. Evindeki Erciyes beraberliğiyle yaradan da büyük darbe alan Fenerbahçe’nin tek umudu Galatasaray’ın yenilip kalan maçlarını kazanmak. Belki Galatasaray kaybeder ama İsmail Kartal ve öğrencilerinin kalan üç maçtan dokuz puan çıkarması pek mümkün görünmüyor.

 

BİR BEŞİKTAŞ ARABESKİ

Beşiktaş bu. Acıya âşık maşuklar gibi her umudun ardından bir keder bulabiliyor. Fenerbahçe’nin puan kaybettiği haftada Akhisar’a konuk olan siyah-beyazlılar İstanbul’a kederle dönüyor. Manisa’da yalnızca iki puan değil direksiyonun kontrolünü de bıraktı Kara Kartal. Artık rakiplerinin kayıplarına ve Arena’daki Galatasaray maçına odaklanmış durumdalar. Kalan tek umutları Fenerbahçe’yle aynı. Kalan bütün maçları kazanıp rakiplerinin kaybını beklemek.

Ligin dibi ise bildiğiniz gibi. Yıllardır süregelen yumurtanın kapıya dayanma sorunsalı temel konu. Bütün sezon puan kayıplarını kredi kartı gibi kullanan Anadolu takımları tahsilât günü geldiğinde 24 saat aralıksız çalışıyor. Erciyes, Kadıköy’den bir puan çıkarırken, Rize nefesi Antep deplasmanında aldı. Karabükspor ise ayağına gelen fırsatları tepmekle meşgul.

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Etiketler:

Hakkında Burak Kılıç

Burak Kılıç