Cumartesi , 4 Nisan 2015
Anasayfa » Yazarlar » Saraya vatanını, paraya takımını!
Saraya vatanını, paraya takımını!

Saraya vatanını, paraya takımını!

Ya bizde bir terslik var, ya da şeytan çıkarıyor karşımıza.

Ne zaman şöyle güzel bir yazı yazmaya niyet etsek,karşımıza ‘fel de yazma’ cinsinden tepetaklak işler çıkıyor. Bir- üç- beş değil, onlarca ‘yamuk’ işlerin şahidi oluveriyoruz. Eee.. hâl böyle olunca da, aralarından cımbızla birkaçını çekip, konu ediyoruz. Hani; karpuz satıcılarının, pazar yerinde bağırdıkları ‘kesmece bunlar’ cinsinden yamuk- işler ve beyanatlar…

Seçmece iki konu var bugün. İlki; Türkçe bilmeyen devşirme Türkiye Şampiyonu. İkincisi; Abdülkerim Albayrak ve yabancı futbolcuları… Konular ve mekânlar ters olsa da, aynı kapıya çıkıyor, göreceksiniz. Bokstan başlayalım, finale gelelim.

 

YOLUMUZ İSKENDERUN’A DÜŞTÜ!

Hatay’ın İskenderun ilçesinde Türkiye Büyük Erkekler Ferdi Boks Şampiyonası yapıldı geçtiğimiz hafta. Boksa olan tutkunluğumuz ve de aşinalığımız nedeniyle İskenderun’un yollunu tutuverdik. Eski şampiyonaları yaşayan ve bilen bizler için, tam bir hayalkırıklığı oldu. Konu edilecek öylesine şeyler gördüm ki, tabir yerinde olursa, ağızlarımız bir değil- on karış açık kaldı. Hangisini yazmalı, bilemiyorum. Parası olmayan Boks Federasyonu, İskenderun Belediyesi sponsor olduğu için şampiyonayı, Ankara’dan Hatay’a götürmüş. Başka ?.. Kalite sıfır.. organizasyon hakeza… Bunlar usul.. gelelim esasa.

 

ŞAMPİYON TÜRKÇE BİLMİYOR

Kilosunda Türkiye Şampiyonu olan devşirme bir boksörü, TRT canlı yayında ekrana çıkardı. Şampiyonun yanında tercüman. O konuşuyor, yanındaki tercüme ediyor. Nasıl bir iş bu? Kulüpler şampiyonasında, yabancı sporcun oynatabilirsin. “Türkiye Büyükler Ferdi” dediğin zaman, Türkiye Cumhuriyeti nüfus kaydı istemez mi? Ne zaman geldi, ne zaman vatandaş oldu, belli değil. Çık dövüş. Ha devşirme.. ha vatandaş. Yamuk işlerin dik âlâsı…

 

BAŞKANIN OĞLU

Bir de.. önemli ve komik olanı.. Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç, Özbekistan’dan devşirme getirdiği boksörü TC vatandaşı yapmış. Aman ne de iyi olmuş. Bununla kalmayıp devşirme Özbek sporcuya, oğlunun adı ve kendi soyadını vermekle de geri kalmamış. Özbek boksör, ringe Batuhan Gözgeç adı ile çıktı, iyi mi? Yani başkanın diğer oğlu. Maçı 3-0 kazandı ve Türkiye Şampiyonu oldu. O maçı yöneten orta ve masa hakemlerine acıdım doğrusu. Başkanın başka isim bulamayıp, kendi oğlunun adı ve kendisinin soyadını verdiği boksörü gel de mağlup ilan et. Yürekleri yetmezdi zaten.. yetmedi de…

 

SARAYA VATANINI, PARAYA TAKIMINI!

Gelelim Galatasaray Kulübü’nün pek muhterem başkan yardımcısı Abdülkerim Albayrak’a…

Kendileri ve Ankara deplasmanına giden futbolcularıyla Ak Saray’ı ziyaret ettiler. Bu ülkede her gün varlığı tartışılan bu mekâna gitmelerinin yorumunu politika yazarları yaptı. Bize söz düşmez. Amma öyle bir laf etti ki, hem kanımıza dokundu, hem de sinirlerimizi bozdu!

Neymiş efendim.. Ak Saray’ı gören bazı futbolcular, Türk vatandaşı olmaya karar vermişler.

Be.. “Sayın” diyemeyeceğim Abdülkadir Efendi. Türk olmak, TC vatandaşı hüviyetini taşımak bu kadar da kolay mı? Ak Saray’ı görmüş de, vatandaş olacakmış. Onlar bu cennet vatana kurban olsunlar önce. Açık açık yazıyorum. Yağcılığın böylesi sana değil, Galatasaray’a hiç mi hiç yakışmadı.

Ayrıca.. Abdülkerim Albayrak’ın kulaklarına küpe olacak birçok önemli uyarı.

Bugün ‘SARAYA VATANINI’ değiştirenler, yarın ‘PARAYA TAKIMINI’ , yani seni de değiştirirler. Hiç mi hiç haberin bile olmaz. Dilim varmıyor daha fazlasını söylemeye. Senin lafınla kuyuya inilmez amma.. ağzından çıkanı kulağın duysun.

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Hakkında Turgut Kologlugil

Turgut Kologlugil