Cumartesi , 4 Nisan 2015
Anasayfa » Yazarlar » Sarı kartlar kaliteyi artırır
Sarı kartlar kaliteyi artırır

Sarı kartlar kaliteyi artırır

Bu hafta farklı liglerin sarı kart istatistiklerine bakarak Süper Lig’in analizini yapmaya çalışacağım. Önce 2013-14 sezonunda Süper Lig ve üç önemli ligin sarı kart bilgilerini verelim.

Lig                                Sarı Kart Sayısı

La Liga                                  1866

Premier League                   1212

Bundesliga                           1075

Süper Lig                              1331

(Kaynak: www.tff.org ve www.footstats.co.uk)

Süper Lig’in kalite analizini yaparken, tesisler ve altyapının eksikliği nedeni ile iyi futbolcuların yetişmediğini sık sık vurgularız. Bununla birlikte, medya, taraftarlar, yöneticiler ve diğer aktörlerin futbolun gelişimini olumsuz etkilediğini açıktır. İşi biraz daha somutlaştırırsak, liglerdeki sarı kart miktarlarının karşılaştırılması, ligimizin durumu hakkında daha anlaşılır bir resim sunabilir.

Ülkemizde futbolun ne kadar sert oynandığı bilinir. Ligde oynayan ve oynamış yabancı yıldızların ne kadar çok zorlandığı, hatta isteneni veremedikleri ortadadır. İlerleyen günlerde sertliğin tanımını ve derecesini de ölçümleyebilecek şekilde yazmak konunun daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacaktır.

La Liga ile Süper Lig’i karşılaştırdığımızda, hangi lig daha serttir derseniz, görünen 1866’ya 1331 sarı kart istatistiği bizi yanıltır. Daha çok sarı kart, daha sert lig anlamına tam olarak gelmez. Çünkü daha sert ligde daha az gol olması gerekir. İspanya Ligi’nin 16. haftasında şu âna kadar atılan gol sayısı 416 (www.lfp.es). Süper Lig’de 15. hafta itibari ile 370, Bundesliga’da ise 17. hafta 432 gol. Diğer bir istatistik, yine 2013-14 sezonunda Barcelona maç başına ortalama 14,5 adet faule maruz kalmış. Yılda 50 golden fazla atan Messi’ye yapılan faul ortalaması maç başına 2 (2014-15 sezonu).

İstatistikî verilerden çok farklı analizler çıkarılabilir. Kimine göre gayet iyi durumdayız denebilirken, kimine göre de çok kötüyüz yorumu gelmesi normaldir. Çünkü bu verileri ölçümlendirme kriterleri herkesin yorumuna göre değişir ve bu yanlıştır. O nedenle bu konuda fazla kafa karıştırmadan genel çerçeveyi çizmek istiyorum.

Çok sert olarak bilinen ligimizde çıkan sarı kart sayısı, dünyanın önemli üç liginin ortalaması kadardır. Atılan gol sayısı da yakındır. Peki, o zaman nasıl oluyor da, İspanya, Almanya ve İngiltere liglerinde oynanan kalitenin yanına yaklaşamıyoruz. Süper Lig’deki oyun kalitesine ciddi bir engel olan “sertlik” daha şiddetli cezalandırılmalıdır. La Liga’da havada uçuşan kartlar ligin kalitesini azaltmadığı gibi, dünyanın en iyi ligleri konumda tutuyor. Benzer şekilde, Bundesliga ve Premier League’teki sertlik miktarı Süper Lig’den daha düşük olmasına rağmen sarı kart sayıları birbirine yakın. Bu listeye faul sayıları ve kırmızı kartlar da eklendiğinde neredeyse sayıların aşağı yukarı aynı olacağı görülür. Maçta sertliğe izin vermezseniz, oyuncu rakibi engelleme değil, topu kesmeye odaklanır ve kalite artar. Sertliği daha sert cezalandırma sadece hakemlerin veya yöneticilerin alacağı karar ile yapılamaz. Çünkü sosyolojik bir durumdur. Ama bir yerden başlamak lazım.

Haftaya sertliğin tanımından devam edeceğiz.

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Hakkında Numan Türer

Numan Türer