Pazar , 31 Mayıs 2015
Anasayfa » Yazarlar » Sınırları aşmak
Sınırları aşmak

Sınırları aşmak

Dün, sanatçı arkadaşlarımız Çağlayan Adliyesi’ndeydi. Berkin Elvan’ın katillerinin bulunması için çağrıda bulunan bir videoda yer aldıkları için haklarında açılan davada savunma yapmak ve kendilerine yönelen linç kampanyasına ilişkin suç duyurusunda bulunmak için… Çağlayan’da yanlarında olamadım, çünkü 26. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin açılışı nedeniyle Ankara’daydım.

 

İstanbul’da olduğu gibi burada da sanatçılar ‘sınırları aşmak’tan cezalıydı. Tüm belgesel ve kısa filmler için ‘Eser tescil belgesi’ isteniyordu. Yani, sansürden geçmiş olma koşulu aranıyordu. Festival, çaresiz Belgesel ve Kısa Film yarışmalarını iptal etti. Uzun metraj dalındaki yarışmanın jürisi de, sansüre karşı dayanışmayı güçlendirmek amacıyla değerlendirme yapmayacağını bildirince, bu yarışma da iptal oldu. Yerli filmcilerin çoğunluğu gösterimlerini de iptal ederken, bazıları gösterimlere izin verdi.

 

Sinemamızın çok ciddi bir hasar görmesi yetkililerin umurlarında değil elbette. İstanbul ve Ankara’nın ardından, Engelsiz Filmler Festivali, Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, Dağ Filmleri Festivali, Eskişehir Film Festivali’nde de, bu anlamsız bürokratik talep nedeniyle, belgesel ve kısa film gösterileri iptal ediliyor; jüriler görevlerinden çekiliyor…

 

Ankara Film Festivali’nin bu yılki teması “Kristal sınırlar”. “Sınırların ötesine geçmeyi ve kristal sınırlar düşlemeyi” hedefleyen filmler, programda ağırlıklı bir yer tutuyor. ODTÜ Kongre Merkezi’nde yapılan açılışın ilk dakikalarında, bir belgeselcinin sahneye fırlayarak “Sansürcü AKP Yıkılacak. Coming Soon..” yazan bir pankart açmasına, salonda da Ortak Sahne ve Seyr-i Sokak’ın “Bakur”a getirilen sansürü eleştiren sloganlar atmasına tanık olduk. Müdahale edilseydi, ciddi bir boyuta taşınabilecek bu kriz, festival yönetimi tarafından ustalıkla yönetildi. İrfan ve İnci Demirkol’u bu basiretli tutumlarından ötürü kutluyorum.

 

Festival yönetimini iki nedenle daha alkışlıyorum. Biri, rengârenk kedilerin başrolde olduğu festival afişi, diğeri de, açılış gecesinde yer alan dinletinin seçimi. Ritim ustası Burhan Öcal, bu kez farklı bir formasyonla sahnedeydi. Roman müzisyenler ve caz müziğimizin iki önemli ismi Ozan Musluoğlu ve Şenova Ülker’le birlikte müzikte sınırları aştılar, Doğu ve Batı müziklerini ustalıkla harmanladılar. Dave Brubeck’in “Take five”ının özgün yorumundan, Mısırlı Abdülvahab’ın ritimlerine uzanan keyifli bir konser dinledik Burhan Öcal ve grubundan.

 

Ankara Film Festivali’nin en önemli destekçisi Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, açılışta yaptığı kısa ve anlamlı konuşmada “Stadında ‘Devrim’ yazan bir Üniversitenin içindeyiz. Baskılar, zulümler o yazının silinmesini nasıl sağlayamadıysa, bugün yapılan sansürler, baskılar sanatımızı, sanatçılarımızı susturamayacak” diyordu. Ardından sahneye gelen Menderes Samancılar, Aytaç Arman, Aysan Sümercan, Meltem Cumbul sansüre karşı verilen mücadelenin süreceğini belirttiler. Samancılar, sinemanın 1977 İstanbul- Ankara Yürüyüşü’nü anımsatarak,Geri adım atmıyoruz. Sansüre karşıyız, ama festivalin yanındayız” dedi. Arman’ın, “Hayatımızın her alanına çok kurnazca sansür uygulanıyor” vurgusu önemliydi. Meltem Cumbul’un sözleri kısa ve netti: “Sansürsüz, özgür sinema istiyoruz.

 

Gecede, Festivalin ve Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı’nın kurucusu Mahmut Tali Öngören ve Festivalin kurucularından Aziz Nesin’in anılması, Festivalin Onursal başkanı Prof. Oğuz Onaran’a selam gönderilmesi ve onun seçtiği bir filmin, Ingmar Bergman’ın “Yaban Çilekleri”nin programda yer alması anlamlı ve değerliydi.

 

Bu yıl, Festivalin Onur Ödülü’nü kazanan Haluk Bilginer, İngiltere’de bir film çekiminde olduğu için bir video mesaj gönderdi geceye. O mesajda, Bilginer’in anımsattığı Aziz Nesin’in bir tümcesi ile bitirelim:

 

Biz, yalnızca söylediklerimizden değil, söylemediklerimizden de sorumluyuz.

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Etiketler:

Hakkında Vecdi Sayar

Vecdi Sayar