Pazar , 5 Nisan 2015
Anasayfa » Yazarlar » SYRİZA’nın zaferinden tuhaf koalisyon hükümetine
SYRİZA’nın zaferinden tuhaf koalisyon hükümetine

SYRİZA’nın zaferinden tuhaf koalisyon hükümetine

ATİNA- Pazar günü yapılan Yunanistan parlamento seçiminde zafer, SYRİZA’nın oldu. Topladığı yüzde 36,34 ile SYRİZA, 300 koltuklu Yunanistan meclisinin 149 koltuğunu kazanırken, parlamento çoğunluğuna ramak kaldı. Onun baş rakibi Yeni Demokrasi partisi, yüzde 27,81 ile 76 sandalye kazandı. Neo-Nazi Altın Şafak partisi yüzde 6,28 ve 17 sandalye, merkez liberal ‘Nehir’ partisi yüzde 6,05 ve 17 sandalye, Yunanistan Komünist Partisi yüzde 5,47 ve 15 sandalye kazandı. Aşırı sağ ve Avrupa karşıtı ‘Bağımsız Yunanlılar’ partisi yüzde 4,75 ve 13 sandalye, PASOK ise yüzde 4,68 ve 13 sandalye kazandı. Yorgo Papandreu’nun ‘Sosyalist Demokratlar Hareketiyüzde 2,46 toplayıp yüzde 3 seçim barajının altında kaldı ve yeni mecliste temsil edilmeyecek.

SYRİZA zaferi, sadece Yunan halkının kemer sıkma politikalarına karşı bir tepki olarak algılanmamalı. Aynı zamanda Yeni Demokrasi- PASOK koalisyon hükümetinin politikalarının iflasının bir göstergesidir. En az Avrupa seçimlerinden bu yana, Samaras hükümeti, Troyka ile anlaştığı reform programını terk edip ona karşı SYRİZA ile popülizm yarışmasına girişti. Doğal olarak bu yarışmayı ana muhalefet partisi SYRİZA açık ara kazandı. Korku ve uyarılarla dolu Yeni Demokrasi’nin programına karşı ‘umut geliyor’ sloganını sunan SYRİZA, aşırı vaat ve popülist hareketleriyle kamuoyunun büyük bir kısmının gönlünü kazandı. Ateist olarak tanınan ve eşiyle dinî nikâh kılmamış Aleksis Tsipras, 6 Ocak’ta Pire’de geleneksel suları kutsama ayinine bizzat katılıp Kutsal Ruhu temsil eden beyaz güvercini kendisi serbest bırakmıştı. Denebilir ki, seçim öncesinde politikacılar en küçük oy oranı kazanmak için her şey yapar. Seçim sonrasında da gerçek niyetlerini gösterir.

Öyleyse, SYRİZA’nın seçim sonrası ilk kararına hiç olumlu bakılamaz. Tek parti hükümeti kuramayan SYRİZA’nın, seçime girebilen tüm küçük partiler arasında koalisyon ortağı olarak seçtiği ‘Bağımsız Yunanlılar’ oldu. Kim bu ‘Bağımsız Yunanlılar’? Bu parti, ‘Yeni Demokrasi’ partisinin aşırı sağ kanadından çıkıp, o dönemin muhalefet lideri olan Samaras’ın 2011 senesine kadar kendi sürdürdüğü popülist reform ve Avrupa karşıtı politikalarını terk edince, Panos Kammenos liderliğinde Yunan kamuoyunda aşırı sağ, ırkçı ve Türkiye karşıtı söylemlerin yayınlanmasına çok uğraştı. Komplo teorileri ile Yunan mizahçılarının ilgisini çeken parti, ‘Yeni Demokrasi’ ve ‘Altın Şafak’ arasında yerini koruyabildi. Parti lideri Kammenos, Kıbrıs, Batı Trakya ve Ege sorunlarında hiçbir ‘tavizin’ verilmemesini SYRİZA ile koalisyona katılma şartı olanak koyacağını öne sürmüştü.

Eğer SYRİZA merkeze kayma ve Avrupa Birliği ile uzlaşı niyetinde olduğu sinyalini yollamak isteseydi, ‘Nehir’ partisi ve ya hatta PASOK partisiyle koalisyon potansiyelini arayabilirdi. Yunan Komünist Partisi, ilk baştan gerçek sol parti saymadığı SYRİZA ile uzlaşma niyetinde olmadığını vurgulamıştı. SYRİZA’nın ‘Bağımsız Yunanlılar’ tercihi, Yunan kamuoyunda hâkim olan ve iç ve dış politikasında herhangi yenilikçi bir yaklaşıma engel olan ‘milliyetçi popülizm’e ne kadar bağlı olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Aynı zamanda, Yunan Maliye Bakanlığı’nın durumu alarmdadır. İster ‘Grexit’ yani Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkış senaryolarının yeniden canlanması, ister ‘SYRİZA iktidar olup, vergi borçlarını affeder’ beklentisi nedeniyle, son iki ayda vergi geliri dibe vurdu. Boş kasalar olduğu bir devlette ne maaş ödemek, ne troyka ile müzakere etmek kolay. Eğer SYRİZA ve ‘Bağımsız Yunanlılar’ koalisyon hükümeti birkaç hafta içinde popülist değil, ama gerçekçi bir reform programı sunmazlarsa, ekonomik felakete yaklaşan Yunanistan’da estirdikleri olumlu havaları aniden tersine dönebilir. Bu kargaşanın maliyeti, Yunan orta ve yoksul sınıfları için feci olabilir.

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Hakkında İoannis N Grigoriadis

İoannis N Grigoriadis
Ioannis N. Grigoriadis, Atina Üniversitesinde hukuk eğitimi aldı. Columbia Üniversitesinde uluslararası ilişkiler ve Ortadoğu çalışmaları alanlarında yüksek lisans, Londra Üniversitesinde siyaset bilimi alanında doktora derecesini alan Grigoriadis, Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde öğretim üyesidir. Araştırma alanları arasında Avrupa, Ortadoğu ve enerji politikaları, milliyetçilik ve demokratikleşme bulunuyor.