Cumartesi , 30 Mayıs 2015
Anasayfa » Yazarlar » Takvim
Takvim

Takvim

Belki okudunuz, geçen perşembe günü Yedikule Hayvan Barınağı karşısı, sur içinde kalan Yedikule Sahil Şeridi alanında aralarında çamların da bulunduğu 20’den fazla ağaç kesildi.

Olayı gören ve müdahale eden CHP Zeytinburnu Gençlik üyeleri sayesinde kesim durduysa da sebebi bir muamma! Fatih Belediyesi yetkilileri onların onay verdiği bir proje olmadığını söylüyorlar. Büyükşehir Belediyesi deseniz, bölgede herhangi bir projeden onların da haberi yok! Konunun ilgilisinin Ulaştırma Bakanlığı olabileceği yönünde bir dedikodu varsa da, kimsede net bir bilgi yok. En azından meseleyi alıp, taşıyıp yazıya döken muhabirin görüş aldığı Fatih Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Soner Özimer ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi İmar Komisyonu’nun CHP’li üyesi Esin Hacıalioğlu’nun şahadetleri bu yönde.

Peki, kim kesmeye kalkışabiliyor memleketin parkında bahçesindeki ağacı derseniz… oradaki muhatabınız da zaten bir taşeron firma!

Olup biten aslında kulak uğuldatan, kalp kıran, hüzün dolu bir sıradanlıkta. Gezi Parkı’na 2012 Mayıs’ında, Yedikule Bostanları’na 2013 Temmuz’unda giren kepçelerden aşinayız bu hoyratlığa! Öyle ansızın, öyle kibirli, öyle sıradan olaylar bunlar…

Coğrafyayı takibe almak, hemen yamacındaki koruyu, kıyıdaki sığlığı, akan geçen balığı tanımak; mahallenin bostanını, altında soluklandığın bir ağacı ve ötesinde yuva yapan bir leyleği takibe almak, bekasını sorumluluk saymak… 8000 yıllık insan yerleşkesi bu şehirde hiç olmadığı kadar önemli artık.

Takviminizi yapın, vakitsizliğin arkasına sığınmayın lütfen demek istiyorum Aslolan coğrafyadır, onun bekası ve bereketidir:

 

  • 29 MART, PAZAR (BUGÜN) “AĞAÇLARIN DİLİ OLMAYA GİDİYORUZ”

“Türkiye’nin direnen ormanlarına, ağaçlarla kardeş olmaya gidiyoruz” diyen ve bunun için İstanbul’u ve Ormancılık Haftası’nı seçen dostlarımız Türkiye Ormancılar Derneği, ÇEKÜL Vakfı, Kuzey Ormanları Savunması ve Sarıyer Kent Dayanışması ile saat 12:00’de Gümüşdere Köyün’nde buluşabilir; 3 km’lik bir yürüyüş yaparak 3. Köprü ve 3. Havaalanı için gerçekleşen kesimlere tanık olabilir, ormanımızla fevkalade değerli bir muhabbet başlatabilirsiniz.

 

  • 5 NİSAN, PAZAR “BOĞAZ TALANINA KARŞI TEK YÜREK! SEN DE GEL!”

Bebek Semt Girişimi’nin çağrısına cevaben saat 13:00’te Bebek İskelesi’ne gidebilir, yan yana durmanın huzurunu paylaşabilir, bir biyolojik koridor olan Boğaz’ın göz yaşartan güzelliğine, üzerinde uçan kuşlarına, korularında yavaş yavaş renk kazanan erguvanlarına bakabilir ve “başka bir şehir mümkün!” demeye cesaret, niyet ve enerji tazeleyebilirsiniz.

 

  • 15 NİSAN, ÇARŞAMBA “DENİZLERİMİZDE GIRGIR AĞLARI İLE AVCILIĞIN SONU”

Tezgâhtaki balıklara bakmaya başlamanın tam zamanı! Her ne kadar kıyı balıkçısını bağlayan bir yasak değilse de bu, tezgâhtaki balığın azalacağı dönemin başlangıcı zira üreme dönemi! Boy altı balığın bize “ama olta” denip satılmasına şiddetle hayır diyeceğimiz, her daim yan yana durduğumuz, denizin koruyucusu saydığımız kıyı balıkçısının gırgır reislerinden daha adil ve daha doğru avlanmasını talep edeceğimiz zaman bu!

 

  • 9 MAYIS, CUMARTESİ “İSTANBUL’UN MARUL BAYRAMI”

Yedikule Bostanları’nın bekasına gönül verenlerle biraraya gelebilir, bostanları gezebilir, bostancıları tanıyabilir, Yedikule Marulu (yağlı marul) neden artık yok öğrenebilir, dahası evinizde, bir saksıda olsun marul yetiştirebileceğinizi anlatacak dostlarla tohum paylaşabilir, el alabilirsiniz.

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Etiketler: