Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Yazarlar » Tarım fiyatları dört ayda yüzde 12 arttı
Tarım fiyatları dört ayda yüzde 12 arttı

Tarım fiyatları dört ayda yüzde 12 arttı

 

Tarım üretici fiyatları dün yayınladı. Buna göre 2015’in Ocak-Nisan döneminde tarım üretici fiyatları yüzde 12,07 oranında arttı. Bu arada dört ayda balıkçılık fiyatları yüzde 23,90 oranında, ormancılık ürünlerinin fiyatları yüzde

15,84 oranında, tarım ve avcılık ürünlerinin fiyatları da yüzde 11,66 oranında çoğaldı.

 

Peki, niye tarımda üretici fiyatları çoğalıyor?

 

Çünkü yaşanan yüksek oranlı devalüasyon üretim maliyetlerini artırıyor. Bu konuda Goldman Sachs yatırım bankası uzmanları; Türkiye gibi parası kırılgan olan ülkelerin yüksek oranlı devalüasyon sayesinde dış açıklarında azalma beklenirken bu defa enflasyonun yükseldiğini ileri sürüyorlar. Hattâ Türkiye’de Merkez Bankası’nın politik baskı nedeniyle faizleri artıramamasının enflasyonun yükselmesine destek olduğunu belirtiyorlar.

 

 

TÜRKİYE KIRILGAN BEŞLİ İÇİNDE EN KIRILGAN ÜÇLÜYE GİRDİ

 

Yine Goldman Sachs’dan Kamakshy Triverdi ve arkadaşlarına göre; bir ülkenin cari açık ya da fazlası dış denge riskini gösteriyor. Bu arada iç denge riskini ise enflasyon oranının enflasyon hedefiyle tutarlığının gösterdiğini söylüyorlar. O hâlde bir ülkede yüksek cari açık ve yüksek enflasyon dış ve iç risklerin fazla olduğunu bize gösteriyor. Özellikle Brezilya, Endonezya ve Türkiye’de enflasyon hedefin üzerinde gelişiyor. Yine Brezilya, Güney Afrika ve Türkiye’de cari açığın sürdürülebilir seviyenin üzerinde olduğu belirtiliyor. Yani Goldman Sachs uzmanları; kırılgan beşli olarak anılan Brezilya, Hindistan, Endonezya, Güney Afrika ve Türkiye’nin bu defa hem cari açık hem de yüksek enflasyon nedeniyle kırılganlıklarının arttığını ileri sürüyorlar.

 

 

TAPER TANTRUM YA DA PARASIZLIK ÖFKESİ

 

İşte bu durumda Amerikan Merkez Bankası’nın zamanı belirsiz faiz artırımı gerçekleştiğinde bu üç ülkenin zorlanacağını ve iki yıl önce geçirilen taper tantrum ya da parasızlık öfkesinin tekrarlanacağını söylüyorlar. Böylece bu üç ülkeden olası döviz çıkışı nedeniyle yaşanacak parasızlık öfkesi, yüksek oranlı devalüasyona neden olacağından enflasyon artacak. Anlayacağınız, hem yüksek cari açık hem de yüksek enflasyon bu üç ülkeyi önümüzdeki dönemde epeyce zorlayacak.

 

 

***

 

 

HÜKÜMET GİDERAYAK TÜRKİYE’Yİ ZOR DURUMA DÜŞÜRDÜ

 

ABD’de çok satan gazete USA TODAY önceki gün şu manşet haberle çıktı; “36 abandoned golden retrievers rescued from Turkey”. Tercümesi şu; 36 tane terkedilmiş golden retriever cinsi köpek Türkiye’den kurtarıldı.

 

Devam ediyor; “The Pet Lodge in Alpharetta, Georgia is a pretty golden place these days. The newest residents are 36 golden retrievers, rescued from the streets and shelters of Istanbul, Turkey.

 

Lauren Genkinger, the founder and head of Adopt a Golden Atlanta, led the effort to bring the dogs to Atlanta.

 

‘This is the largest known rescue of golden retrievers internationally, ever.’

 

Genkinger says that an American living in Istanbul contacted Adopt a Golden Atlanta, reporting that she was seeing golden retrievers everywhere…living on the streets and filling up shelters.

 

Genkinger explains, ‘Ten years ago, golden retrievers were seen as a status symbol dog in Turkey. Then a few years later everybody had them, and therefore the status was no longer there. They started abandoning them in the streets of Turkey.’

 

Veterinary Centers of America Buckhead Animal Hospital. Doctor Michael Davis heads up the group. ‘It looks like we’re going to be dealing with a lot of ear infections and skin infections.’ They don’t understand English commands, yet.There are 20 boys and 16 girls from six months to ten years.

 

Haberin Türkçesi kısaca şöyle; on yıl önce Türkiye’de golden retriever’lar satatü sembolü olarak görüldü. Birkaç yıl içinde herkes bu köpeklerden edindi. Ama artık bu köpekler statü sembolü değiller. Ve sokaklara terk edildiler. Bu arada “Adopt a Golden Atlanta”nın kurucusu ve başkanı Lauren Gerkinger ile İstanbul’da yaşayan bir Amerikalının temasa geçmesiyle sokaklardan ve barınaklardan kurtarılan golden retriever’lar ABD’ye getirildi. Ve bu operasyonun bilinen en büyük uluslararası golden retriever kurtarması olduğu belirtiliyor. Yine golden’ları muayene eden veteriner hekim Michael Davis köpeklerde kulak ve deri enfeksiyonu görüldüğünü belirtiyor. Bu arada altı ay ve on yaş arasında olan 20’si erkek, 16’sı dişi golden’ların henüz İngilizce komutları anlayamadıkları, belirtiliyor.

 

Gelelim bunları niye anlattığımıza…

 

Dünyanın en büyük 17. ekonomisiyim diye hükümet övünüyor. Ama en akıllı köpek olarak bilinen 36 tane golden retriever’a bakamıyor, tedavi edemiyor. Sonra bu zavallı köpekler, çektikleri eziyetten dünyanın en büyük kurtarma operasyonu adıyla Amerikalılar tarafından kurtarılıyor. Ve bunun haberi dünyaya duyuruluyor. Bütün bunlar olurken güya bu ülkenin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı’nın veteriner hekim olduğu biliniyor. Tarihi boyunca at ve köpeği en yakın dostu olarak kabul eden Türkleri bu duruma düşürmeye kimsenin hakkı olmadığını belirtelim.

 

[email protected]

*

 

Not:

 

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

 

http://arsiv.taraf.com.tr

Etiketler:

Hakkında Süleyman Yaşar

Süleyman Yaşar
Süleyman Yaşar, Türk yazar, öğretim üyesi, eski bürokrat ve gazeteci. Eski Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili olarak bulunmuştur. İstanbul Üniversitesi öğretim görevlisidir.