Cuma , 9 Ocak 2015
Anasayfa » Yazarlar » Taşeron işçiler kadro beklerken kıdem tazminatından oldular
Taşeron işçiler kadro beklerken kıdem tazminatından oldular

Taşeron işçiler kadro beklerken kıdem tazminatından oldular

İş Hukuku görünümlü ne varsa doldurulan Torba Kanun çıkalı neredeyse üç buçuk ay oldu. Önemli değişiklikler vardı. Bazıları vatandaşın lehine ama çoğu yandaşın lehine olan değişiklikler. Değişikliklerden bir tanesi kamu kurumlarında taşeron olarak çalışan işçilerin kıdem tazminatı ile ilgili fiilî kıdem tazminatı fonu uygulamasını başlatan değişiklik.

 

KIDEM TAZMİNATI DEVLETİN GÜVENCESİNDE…

Sözkonusu düzenleme ile; kamu kurumundaki taşeron işçinin kıdem tazminatını hak edecek şekilde (evlilik, askerlik, emeklilik, iş akdinin feshi, ölüm vs.) işten ayrılması hâlinde kıdem tazminatını devlet ödeyecek. Buna göre;

  1. a) Alt işverenlerinin değişip değişmediğine bakılmaksızın aralıksız olarak aynı kamu kurum veya kuruluşuna ait işyerlerinde çalışmış olanların bu şekilde çalışmış oldukları sürelere ilişkin kıdem tazminatına esas hizmet süreleri, aynı kamu kurum veya kuruluşuna ait işyerlerinde geçen toplam çalışma süreleri esas alınacak.
  2. b) Aynı alt işveren tarafından ve aynı iş sözleşmesi çerçevesinde farklı kamu kurum veya kuruluşlarında çalıştırılmış olan işçilerden iş sözleşmeleri farklı kamu kurum ve kuruluşuna ait işyerlerinde geçen hizmet sürelerinin toplamı esas alınarak çalıştırıldığı son kamu kurum veya kuruluşu tarafından ödenecek.
  3. c) Alt işveren ile yapmış olduğu iş sözleşmesi sona ermediği gibi, alt işveren tarafından 4734 sayılı Kanun kapsamında bulunan idarelere ait işyerleri dışında bir işyerinde çalıştırılmaya devam olunan ve bu şekilde çalıştırıldığı sırada iş sözleşmesi kıdem tazminatı ödenmesini gerektirecek şekilde sona eren işçinin kıdem tazminatı, işçinin yazılı talebi hâlinde, kıdem tazminatının sözkonusu kamu kurum veya kuruluşlarına ait işyerlerinde geçen süreye ilişkin kısmı, kamu kurum veya kuruluşuna ait çalıştığı son işyerindeki ücretinin yılları itibarıyla asgari ücret artış oranları dikkate alınarak güncellenmiş miktarı üzerinden hesaplanmak suretiyle son kamu kurum veya kuruluşu tarafından işçinin banka hesabına yatırılmak suretiyle ödenecek.

 

TAŞERON İŞÇİYE ZULÜM…

Düzenleme 1 1.09.2014 tarihinden beridir uygulamada. Ancak hâlen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yönetmelik yayınlanmadığı için taşeron işçiler kıdem tazminatı alamamaktalar. Zira, kanun çıktığı için taşeron işyerleri kıdem tazminatını artık ihale makamları ödeyecek diye kıdem tazminatını ödemezken ihale makamları da sonrasında zimmet çıkar korkusu ile daha düzenlemenin ayrıntıları ortada olmadığı için ödemeye yanaşmıyor. E hâliyle, olan yine gariban emekçiye, işçiye oluyor. İşçi, ya İŞKUR’a gidiyor ya da elinde kalan üç kuruşla dava açmak için mahkeme yollarını aşındırıyor. Bunun için yönetmelik bir an evvel çıkarılmalı. Çalışma Bakanlığı’nın bürokratları topu Kamu İhale Kurumu’na, Sayıştay’a ve Maliye Bakanlığı’na atmış durumda. Hiç kimsenin umurunda değil. Taşeron işçiler kadro alacağız derken kıdem tazminatından oldular.

Bunun için derhal, çok acil;

  • Hangi taşeron işçilerin kıdem tazminatının devlet güvencesinde olduğunun,
  • Kıdem tazminatı ödemesi yapacak kamu kurumlarının bu ödemeyi nasıl yapmaları gerektiğinin,
  • Ödeme yapıldıktan sonra nasıl muhasebeleştirilmesi gerektiğinin,
  • Hazineden bu paranın nasıl alınabileceğinin,

Ve diğer soruların cevaplanacağı yönetmeliğin çıkarılması gerekir.

Bekleme yapmayalım…

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Hakkında Nusret Ezer

Nusret Ezer