Çarşamba , 27 Mayıs 2015
Anasayfa » Yazarlar » Taşerona yine kadro yalanı
Taşerona yine kadro yalanı

Taşerona yine kadro yalanı

Seçimler yaklaşıyor ya bütün siyasi partiler en iyi oy ütebilecekleri kişiler olarak taşeron işçileri gördü herhâlde… Herhâlde diyorum, çünkü bütün siyasi partiler seçim beyannamelerinde taşeronun kadroya alınacağını belirtiyorlar. Açıkçası, bu vaatte bulunan hiçbir siyasi partinin taşeronun ne olduğunu tam olarak bilmediğini düşünüyorum. Zira bilseler, gerçekleşmesi imkânsız bir vaadi “taşeronu kadroya alacağız” diye ezber bir cümle ile söylemezler. Ama, bunu söylüyorlarsa bir sebebi vardır elbet liderlerimizin. Herhâlde, kadroya alacakları taşeron işçiler sadece personel temin edilen işlerde çalışan taşeron işçiler –ki bunlar toplam 1 milyon civarında bulunan kamu taşeron işçilerinin yüzde beşine bile tekabül etmiyor. Çünkü mevcut çalışan taşeron işçilerin büyük çoğunluğu temizlik, yemek, güvenlik, sokak temizliği gibi genel işlerde çalışıyorlar. Ama yok biz bunları da kadroya alacağız diyorlarsa ki, yine inandırıcı olmadığını belirtiyorum. Bu durumda, bu işçilerin kadroya alınmaları hâlinde asgari ücretle kamuda çalıştırılma imkânı yok ve ücretlerinin diğer kamu işçileri gibi net 3-4 bin TL ücret olması gerekir. Açıkçası böyle bir düzenlemenin olacağına kesinlikle imkân vermiyorum. Açıkçası 90’lı yıllarda iki anahtar vereceğim diyen siyasetçilerin vaatleri bile daha gerçekçi taşeron işçilere vaat edilen kadro yalanından.

 

Aslında bunu “Taşerona kadro yalanı” diye aylar önce yazmıştım. Yazımda; çalışma hayatında ısıtılıp ısıtılıp sunulan konuların başında taşeronlara kadro yalanı geldiğini belirtmiştim. Son altı aydır neredeyse hemen hemen her gün taşerona kadro yalanı gündeme getirilir oldu. Millet kandırılıyor. Taşeronlara kadro, devlet bütçesi gözönünde tutulduğunda imkânsız bir olay. Yani bu düzenleme tamamen ekonomik. Sadece gündeme getirilmesi popülist yaklaşım açısından siyasi.

 

GERÇEKÇİ VAATLER OLMALI

 

Taşerona kadro yalanı yine gündeme geldiğinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kadroya geçecek taşeron işçilerini açıklamıştı. Kamuda her işin artık taşeron çalışanlar tarafından yapılamayacağını belirten Bakan Faruk Çelik, “Bir çizgi çizilecek. Çizginin bu tarafında kalanlar yani güvenlik, temizlik gibi işlerin dışındaki asıl işleri yapanlar kadroya geçecek. Kamuda taşeron çalıştırmada bir keyfiyet var. Yapacağımız çalışmayla kamuda bir çizgi çekeceğiz. ‘Kamuda şu işleri yapanlar asıl işçi olacakdiyeceğiz. Kadroları da asıl işçilerle doldurmak durumunda kalacaklar” demişti. Buradan siyasilere tavsiyem, halkta yüzde yüz karşılık bulan bu vaatlerin akıllıca ve gerçekçi şekilde yapılmasıdır. Diğer türlü, yok mu artıran dendiği gibi eline mikrofon alan, seçim beyannamesi açıklayan liderler sallar da durur. Eğer işittiyseniz bilirsiniz, asgari ücreti 5000TL yapacağım diyenler bile çıktı karşımıza. Böyle saçma vaatler yüzünden gerçekçi vaatler sulandırılır ve arada kaynar gider. Sonra siyasi hamasetlerle miting miting dolaşanlar seçimi kazanırlar. Bunun için, uzmanı olduğu iş ve sosyal güvenlik hukuku alanında emeklilere destek ödemesinin, asgari ücretten verginin kaldırılmasının olabileceğini belirtebilirim ama lütfen taşerona kadro diye atıp tutmayalım. Burada, teklifim kadroya alınacak taşeron işçilerinin hangi işlerde çalışması hâlinde kadroya alınacağının tam olarak belirtilmesidir. Diğer türlü 1 milyonun üzerindeki taşeron işçilerin kandırılması sözkonusu olacaktır. Çünkü taşeron işçileri oy ütülecek kişiler değiller. Çünkü taşeron işçileri enayi değildir. Ve ayrıca taşeron işçileri nankör hiç değildir. Sadece taşeron işçiler hakkı yenilmeden, emeği sömürülmeden, iş güvencesi ile geliri daha yüksek şartlarda çalışma beklentisi içindedirler. Bu ise bütün emekçilerin en doğal hakkıdır.

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Etiketler:

Hakkında Nusret Ezer

Nusret Ezer