Pazartesi , 1 Haziran 2015
Anasayfa » Yazarlar » Trabzon Trabzonspor’u yeteri kadar?..
Trabzon Trabzonspor’u yeteri kadar?..

Trabzon Trabzonspor’u yeteri kadar?..

Geçen hafta bugün Trabzonsporlu bağımsız milletvekili adayı Metin Kaya’nın tanıtım kahvaltısına katıldık. Konumuz kahvaltı değil, kahvaltıda konuşulanlar arasında yazımızın temasını oluşturan bir ayrıntı vardı. Fotomaç spor yazarı ve A Spor yorumcusu Olcay Çakır, “Bu –bağımsız milletvekili adaylığı teşebbüsü– neden Trabzon’da değil de İstanbul’da gerçekleşti diye düşünmeli” diye bence önemli bir soru ortaya attı.

 

Gerçekten de 3 Temmuz 2011’den sonra Türkiye’de seçimler oldu, her seferinde bu “bağımsız aday” fikri gündeme geldi ama uygulamaya geçmedi. Sonunda İstanbul’da birisi adım attı. Trabzonspor kulübü Trabzon’daydı ve gerçekten de böyle bir hassasiyet önce Trabzon’dan ortaya çıkmalıydı, kâğıt üzerinde düz mantıkla baktığınız zaman normali bu olmalıydı. Fakat dışarıda yaşayan Trabzonlular ve Trabzonsporlular memleketlerine yüksek derecede bir aidiyet besliyorlar ve bu aidiyet ağırlıklı olarak Trabzonspor üzerinden gerçekleşiyor. Bunu biraz açalım:

 

Gurbette yaşayan Trabzonlu için Trabzon’a yapılacak olan yatırımın, kaldırımın pek bir önemi yok. Trabzonspor iyi olsun, başarılı olsun, bir de gurbetten Trabzon’a maça gittiği zaman maç öncesi, esnası ve sonrası hoşça vakit geçirsin, yetip de artıyor. Sonra gurbetteki yaşantısına dönüyor.

 

Buna mukabil memlekette yaşayanın durumu ve bakış açısı farklı. Onlar için mesela köy yoluna atılacak olan beton ya da asfalt, şehre yapılacak bir hastane ve hastanenin hizmet kalitesi öncelik arz ediyor. Bu duruma “Memlekette yaşayanlar Trabzonspor’u fazla da umursamıyor” teşhisi koymak yüzde yüz sağlıklı bir değerlendirme midir, ben pek emin değilim doğrusu. Cumhuriyet tarihi boyunca fena hâlde ihmal edilmiş, buna karşılık pek de tepki göstermemiş bir bölgeden bahsediyoruz. AK Parti döneminde de Trabzon’a hiçbir yatırım yapılmadı diyemeyiz. Şehirde iyi kötü değişen bir şeyler var. Bölgede yaşayanlar da bunu görüyor, geçmiş dönemlerle kıyaslıyor ve tercihini ona göre kullanıyor.

 

Trabzonspor’a yapılan haksızlığı mazur göstermeye ya da hafifletmeye çalışmıyoruz. Böyle bir meramımızın olmadığını ve olamayacağını bizi tanıyanlar bilir. Sadece durum tespiti yapmaya, anlaşılamayanı elimizden geldiğince anlaşılır kılmaya gayret ediyoruz. Hâlihazırda Trabzon’un başı göğe ermedi. Ancak daha önceki dönemlerde o kadar fazla ihmal edildi ki, yakın geçmiş ve günümüzde fazladan ne yapılsa lütuf gibi geliyor.

 

1980’li ve 90’lı yıllarda Anadolu’nun bazı şehirleri ekonomik teşvik alır ve uçarken, kendisinin sadece şampiyonluk beklediğini, sonuçta hem şampiyon olamayıp hem de diğer şehirlerin gerisinde kaldığını da ortak hafızasında muhafaza ediyordur elbet.

 

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Etiketler:

Hakkında Bülent Şirin

Bülent Şirin