Salı , 12 Mayıs 2015
Anasayfa » Yazarlar » Üst akıl kim
Üst akıl kim

Üst akıl kim

Bildiğiniz gibi AKP iktidarı ilk yıllarında başarılı bir bütçe yönetimi yaptı. Merkezî bütçe açığının milli gelire oranı yüzde 12’lere ulaşmıştı, bu açığı yüzde 1 düzeyine geriletti. Böylece kamu bütçesi açığı azalınca devlet piyasalardan daha az borçlandığı için faizler geriledi. Ve özel sektör daha ucuz para bulduğundan yatırımlarını hızla çoğalttı. Tabii özel sektör yatırımları artınca Türkiye ekonomisi 2003-2007 yılları arasında yıllık ortalama yüzde 7 oranında büyüdü.

 

ÜST AKIL MI İHRACATÇIYI KONUT MÜTEAHHİDİ YAPTI?

Peki, sonra ne oldu?

Sonra şu oldu, AKP iktidarı Merkez Bankası’nın artık klasikleşmiş yüksek faiz- düşük kur politikasına hiç ses çıkartmadı. Tabii sıcak para girişi ekonomi yönetiminin işine geldi. Ama bu kurnazlık nedeniyle ekonomide kaynak dağılımı bozuldu. Dış ticarete konu mal üretimi kârlı olmaktan çıktı. Dış ticarete konu olmayan lüks AVM, lüks konut, lüks lokanta yatırımları kârlı hâle geldi. Böylece ihracatçı ve sanayiciler konut müteahhidi oldular. Bir de iktidar kamu binaları ve popülist kamu yatırımlarıyla bu hatalı gidişe katkı yapınca kaynak dağılımında bozulma hızlandı. İhracat azalmaya başladı.

 

ÜST AKIL MI AB’DEN AYRILIP ŞANGHAY BEŞLİSİ’NE KATILIN DEDİ?

Tabii bütün bunlara Avrupa Birliği hukukundan uzaklaşıp Şanghay Beşlisi’ne katılma isteği ve insan haklarına aykırı yeni yasal düzenlemeler ilave olunca özel sektör yatırımları azaldı. Yani öngörülemeyen ve baskıcı hukuk sistemi özel sektör yatırımlarını azalttı. Böylece büyüme hızı son üç yılda ortalama yıllık yüzde 3’e geriledi. Kişi başına gelir 10 bin 822 dolardan 10 bin 404 dolara düştü. Ve işsizlik yüzde 10,9 oranına yükseldi.

 

ÜST AKIL MI GAP’A, KONYA OVASI’NA PARA VERMEYİN DEDİ?

Yine hükümet GAP ve Konya Ovası Sulama projeleri yerine popülist kamu yatırımlarına yöneldiği için tarımsal üretim geriledi. Böylece gıda fiyatları dünyada azalırken Türkiye’de hızla yükseldi. Yıllık gıda fiyat enflasyonu yüzde 14,12 oldu.

Gelelim bütün bunları niye anlattığımıza…

Anlattık, çünkü son günlerin moda kavramı “üst akıl” oldu. Üst akıl aşağı üst akıl yukarı dillerden düşmüyor. Ve hükümet işine gelmeyen her ekonomik veri için üst akıl yaptı suçlamasını getiriyor. Yani iktidarın ilk beş yılında yıllık ortalama yüzde 7 büyüme oranına ulaşılırken AKP’nin kendi alt aklı vardı. Nedense bir üst akıl yoktu.

 

ÜST AKIL MI KAMU BANKALARINA FAİZ LOBİSİYLE ANLAŞIN DEDİ?

Hemen bir hatırlatma yapalım; Türkiye’de 12 banka vatandaşın mevduatına düşük faiz vermek ve vatandaşın kullanacağı kredilerden yüksek faiz almak için aralarında anlaşma yaptılar. Ve rekabete aykırı anlaşma yapan bu bankaları Rekabet Kurumu yakaladı. Yani faiz lobisinin güzelleme yaptığı halkı fakirleştiren bu olayın failleri yakalandı. Bu arada yakalanan 12 bankadan üç tanesinin kamu bankası olduğu ortaya çıktı. Şimdi şu soruyu soralım; faiz lobisiyle birlikte çalışan bu üç kamu bankasına hükümet ne yaptı? Hiçbir şey yapmadı. Hattâ bu kamu bankalarını çok başarılı bulup sürekli alkışladı.

Anlayacağınız büyüme yüzde 7 düzeyindeyken üst akıl yok, büyüme yüzde 3’e düşünce ortaya üst akıl çıktı. Dolayısıyla üst akıl diye bir şey yok. Üst akıl da alt akıl da siz kendinizsiniz.

[email protected]

 

*

Not :

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Etiketler:

Hakkında Süleyman Yaşar

Süleyman Yaşar
Süleyman Yaşar, Türk yazar, öğretim üyesi, eski bürokrat ve gazeteci. Eski Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili olarak bulunmuştur. İstanbul Üniversitesi öğretim görevlisidir.