Cumartesi , 16 Mayıs 2015
Anasayfa » Yazarlar » “Ver 300 milyon doları al Show TV’yi”
“Ver 300 milyon doları al Show TV’yi”

“Ver 300 milyon doları al Show TV’yi”

Show TV’nin satışının iptal edilmesinin ardından TMSF, kanalı Ciner Grubu’ndan geri almak istedi. Ciner Grubu da, kanalın 300 milyon dolarlık borcunu üstlendiğini hatırlatarak, “300 milyon doları öde kanalı geri al” teklifinde bulundu

Hükümete yakınlığı ile bilinen medyada sular bir türlü durulmuyor. Yandaş mahallede şimdi “Show TV” krizi çıktı. İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin, Show TV’nin satışını iptal etmesinin ardından TMSF, kanalı Ciner Grubu’ndan geri almak istedi. Ciner Grubu da, kanalın 300 milyon dolarlık borcunu üstlendiğini hatırlatarak, “300 milyon doları öde kanalı geri al” teklifinde bulundu. TMSF ise, şimdi kanalı yeniden satışa çıkararak elde edilen gelirin bir kısmı ile Ciner’in yaptığı harcamaları ödemeyi planlıyor. Show TV’yi ise, Akşam ve Star Grubu’nun sahibi Ethem Sancak istiyor. TMSF ise, topu Ankara’ya attı. Hükümete yakın medyada yaşanan son gelişmeler şöyle:

SHOW TV KARARI HESAPLARI BOZDU

İstanbul 4. İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararının ardından geçtiğimiz hafta Show TV’nin satışın da iptali yönünde karar verdi. Kararın açıklanması ile birlikte “yandaş mahalle” adeta karıştı. İleride, Show TV satışından dolayı yargılanmaktan çekinen TMSF yönetimi, mahkeme kararı doğrultusunda kanalı Ciner Grubu’ndan geri almak için harekete geçti. Ve Ciner Grubu’ndan kanalı iade etmesini istedi. Ciner Grubu’da, kanalın piyasaya olan yaklaşık 300 milyon dolarlık borcun grup tarafından ödendiğini hatırlatarak, TMSF’den bu bedeli ödemesini istedi. Yani Ciner Grubu, TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül’e, “300 milyon doları ver, kanalı al” teklifinde bulundu.

BU TEKLİF TMSF’Yİ KÖŞEYE SIKIŞTIRDI

Ciner Grubu’nun bu teklifi TMSF yönetimini köşeye sıkıştırdı. Çukurova Grubu’nun İnterbank’tan kaynaklanan borçları nedeniyle Show TV’yi 2013 yılının Mayıs ayında el koyan TMSF, Show TV’nin 402 milyon dolarlık bedelinin, 305 milyon dolarını tahsil etmemişti. Yani, borçlardan düşülmüştü. Şimdi, tahsil edilmeyen paranın geri ödenmesi ile karşı karşıya kalındı. Bu durum, Fon Kurulu üyelerini korkuttu. Bunun üzerine, konu Ankara’ya taşındı. Ankara ise, “kanalın yeniden satışa çıkarılmasını ve elde edilecek gelirden de Ciner Grubu’nun alacağının ödenmesi” talimatını verdi. TMSF, şimdi kanal için yeni yer arıyor. Önce taşınma işlemi gerçekleşecek ardından da kanal satışa çıkarılacak. Kulislerde, Show TV’yi, Akşam ve Star Gazeteleri’ni yeniden satın alan Ethem Sancak’ın istediği konuşuluyor. Mahkeme kararının ardından Sancak’ın da lobi faaliyetlerine başladığı öne sürüldü. Birçok televizyon ve gazeteye sahip olan grubun, eğlence kanalı istediği ve bu açığını da Show TV ile kapatmayı planladığı öne sürüldü.

YENİ GAZETENİN İSMİ ‘KARAR’ OLACAK

Öte yandan hükümete yakınlığı ile bilinen medya kuruluşlarına bir yenisi daha ekleniyor. Bir süre önce AKP’ye yakınlığı ile bilinen iş adamı Ethem Sancak tarafından sürpriz bir şekilde görevden alınan Mustafa Karaalioğlu, Yusuf Ziya Cömert ve Mehmet Ocaktan’ın, çalışmasını yaptığı yeni gazetenin ismi belli oldu. Gazetenin isminin “Karar” olması kararlaştırıldı. Gazetenin yazar ve editör kadrosunun oluşturulması için çalışmalara başlandı. Konsept, yazar ve editör kadrosu konusundaki çalışmaları Star Gazetesi’nde yayın danışmanlığı görevini üstlenen ve Karaailoğlu’nun sağ kolu olarak bilinen İbrahim Kiras’ın yürüttüğü öğrenildi. Yazar kadrosu ile ilgili çalışmaların halen devam ettiği belirtilirken, kamuoyunda, Gezi Parkı eylemleri sırasında yaptığı, “Kabataş’ta üzeri çıplak 70 erkek bir türbanlı kadına saldırdı” haberi ile tepki çeken Elif Çakır’ın yazar kadrosu içinde olduğu ifade edildi. Ankara yeni gazeteden tedirgin… Öte yandan, arkasında Star Gazetesi’nden ayrılan ekibin yer aldığı öne sürülen “Karar” isimli gazete, Ankara’da gizli bir tedirginliğe yol açtı. Saray’a yakın kaynaklar, çıkacak yeni gazetenin, ileride eski Cumhurbaşkanı Gül’ü desteklemesinden endişe ediyorlar. Yani, Ankara kulislerinde, gazetenin arkasında Gül’ün olduğuna yönelik dedikodular dolaşıyor. Ve sürpriz bir şekilde görevden alınan bu ekibin, AKP içindeki muhaliflerin sesi olmasından endişe ediliyor. Bu nedenle, Saray ve Başbakanlık, yeni gazeteye, gazetenin kadrosuna mesafeli yaklaşıyor.

 

Etiketler:

Hakkında Hüseyin Özay

Hüseyin Özay