Cuma , 26 Aralık 2014
Anasayfa » Yazarlar » Yıldönümleri
Yıldönümleri

Yıldönümleri

Bu hafta yıldönümleri haftası sanki.

17 Aralık: Tunuslu 26 yaşındaki üniversite mezunu Mohamed Bouazizi’nin valilik binası önünde kendini ateşe vermesiyle başlayan ve taa Türkiye’ye kadar uzanan Arap Baharı.

17 Aralık: Türkiye’de ayakkabı kutusunda bulunan paralarla başlayan rüşvet skandalı. Adalet ve Kalkınma Partisi ile Hizmet Hareketi’nin amansız savaşının başlangıcı.

14 Aralık: Sandy Hook İlkokulu katliamı. Psikolojik sorunları olan 20 yaşındaki bir genç, önce annesini, sonra 20 minicik ana ve birinci sınıf öğrencisini, altı öğretmeni, ardından da kendisini öldürdü bundan tam iki yıl önce.

Bir dahaki seneye 16 Aralık tarihini de not etmek lazım. Çünkü o zaman da 145 askerî okul öğrencisinin katledilişinin yıldönümünü anacağız.

Bütün bu yıldönümlerinin ortak bir noktası var. O da insanoğlunun yaşananlardan ders çıkarmamış, kaybedilenlerden esinlenerek ileriye doğru olumlu bir adım atmamış olması.

Arap Baharı Tunus’ta başlayıp Mısır, Bahreyn, Libya, Suriye ve hatta Türkiye’ye yayıldığında ‘hah’ demiştim, ‘Oldu bu iş. Halk kendi iradesiyle değişim sürecini başlattı artık bu değişimin sonu demokrasidir. Kimse önüne geçemez.

Ama ne yazık ki yanılmışım.

Kadın zabıtadan yediği tokatla onuru kırılan, aşağılanan Bouazizi hayatına kıyarak belki kendi ülkesinin demokrasi sürecini başlatabildi. Hatta olayların ilk alevlendiği Sidi Bouzid kentine Bouazizi’nin heykeli dikildi ama aynı pozitif değişim diğer ülkelere sıçrayamadı.

Yüzlerce Mısırlının Tahrir Meydanı’nda verdiği meydan savaşı sonrası Mısır’daki Hüsnü Mübarek liderliğindeki askerî yönetim yerini yine yeni yeniden askerî yönetime bıraktı. General Abdel Fatah el-Sisi, oldu Cumhurbaşkanı Sisi. Daha da kötüsü Amerika Mısır’a durdurduğu askerî yardımı yeniden başlattı. Efendim, yeni cumhurbaşkanına terörle mücadelede Apaçi helikopter lazım olurmuş.

Libya’da Muammer Kaddafi devrildi, ülkede kimsenin pek ilgilenmeye fırsat bulamadığı sivil savaş patladı. Bahreyn’de demokrasi yanlısı protestocular Suudi Arabistan’ın yardımıyla susturuldu.

Suriye’de Beşar Esad’ı devirmeye çalışırken Irak Şam İslam Devleti öyle bir patlak verdi ki, dünya Esad’ın peşini bırakıp IŞİD ile savaşa girişti.

Türkiye’de Taksim Gezi Parkı protestolarıyla başlayan demokrasi hareketi toplumsal bilince çekidüzen verdi ama sonrasında yapılan yerel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimleri demokrasi, özgürlük ve insan hakları gibi güvencelerin halkın öncelikler listesinde hâlâ yer almadığını ortaya koydu.

Ama Türkiye tuhaf ülke. Her ne kadar Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan ‘demokrasi anlayışıyla’ dünyanın alay konusu olduysa da, Gezi Parkı’na çıkan halk, yaratıcılığı, mizah anlayışı, barışçıl yöntemleriyle dünyaya demokrasi kültürü dersi verdi.

Sandy Hook İlkokulu katliamı sonrası çocuklarını kaybeden anne babaların başlattığı silah kontrol yasası çıkarma hareketi maalesef Amerikan Kongresi’ndeki silah lobisini yumuşatamadı. Hattâ son iki yıl içinde birçok benzeri olay yaşandı. Canlar yandı.

Dediğim gibi seneye yine bu hafta Pakistan’daki askerî okula düzenlenen saldırının ve hayatını kaybeden 132 çocukla dokuz öğretmenin yasını tutacağız. Dahası önümüzdeki sene içinde de Pakistan ve Afganistan’daki Taliban terörü devam edecek. Anlayamadığım, niye çocuklara saldırırsın be Taliban. Amacın gözdağı vermekse git askerî üsse saldır. Silahsız çocukları kurşuna dizmek maalesef korkaklıktan öteye gitmiyor.

Bir hafta içinde dört yıldönümüyle bir yılı daha geride bırakmaya hazırlanırken değil bir yıl, on yıl yaşlandık insanlık olarak.

Üzerine kilit vurulan her düşünür, yazar, çizer bir adım daha uzaklaştırıyor bizi aydınlıktan.

Boşa verilen her can bir nebze daha çalıyor onurumuzdan. Geriye dayanma gücü kalıyor insanın.

[email protected]

 

*

Not:

Geçmiş yazılara şu linkten ulaşabilirsiniz:

http://arsiv.taraf.com.tr

Hakkında Evrim Bunn

Evrim Bunn